20130510 organy
Priscilla, studentka politologie a mezinárodních vztahů na Universitě v Leeds, Velká Británie. (NTD News)

Obvinění, že Komunistická strana Číny řídí nelegální síť, která zprostředkovává transplantace lidských orgánů politických vězňů z čínských vězení a pracovních táborů se objevila již v roce 2006. Dnes se o této problematice dozvídá více a více lidí a shromážděné důkazy přinášejí velmi silné reakce.

„Šokovalo mě to, více než cokoli jiného. Věděl jsem, že dochází k násilnému odběru orgánů, ovšem neměl jsem ponětí, v jak velkém rozsahu, jak je vše řízeno penězi, je to odporné!“ uvedl student chemie z Leedsovy univerzity.

Celosvětová organizace „Lékaři proti násilnému odběru orgánů“ (DAFOH) zorganizovala 3. května setkání na Leedsove univerzitě.

Nezávislí vyšetřovatelé Ethan Gutmann a David Kilgour zde hovořili o zneužívání uvnitř čínského vězeňského systému. Po vyšetřování oba došli k závěru, že čínský režim získává velké množství orgánů, které pak používá k transplantacím, z těl vězňů svědomí, včetně Tibeťanů, Ujgurů a zvláště z těl příznivců meditační praxe Falun Gong (Fa-lun Kung).

„Bylo mi na zvracení, jako by se mi krevní hladina zvedla, když jsem se dověděla o tomto hnutí podobném holokaustu, dokonce horšímu než holokaust, o něčem, co stále existuje v 21. století,“ řekla studentka politologie a mezinárodních vztahů Priscilla.

Video poskytla Televize NTD

Část problému spočívá v tom, že je tak vysoká mezinárodní poptávka po orgánech, což z nich činí lukrativní zboží. V zemích jako je Tchaj-wan nebo Austrálie či Izrael již o tomto tématu mluví.

V roce 2008 se jednomu izraelskému lékaři podařilo lobovat za zákaz poskytování zdravotního pojištění za transplantace prováděné v Číně. Od té doby tam přestali izraelští pacienti kvůli orgánům jezdit.

„Domnívám se, že je naší povinností, aby země, jako Velká Británie, Francie a další, po světě vyvíjely tlak na Čínu. Věřím, že toho můžeme hodně udělat, potřebujeme se zmobilizovat, masově, celosvětově se zmobilizovat, abychom tato zvěrstva zastavili,“ sdělil učitel francouzštiny na Leedsove univerzitě.

Jedním ze způsobů, podle Priscilly, je pomoci skupinám jako jsou „Lékaři proti násilnému odběru orgánů“ tyto informace šířit.

„Sociální sítě si začnou informace předávat, aby se to všichni dověděli a více lidí se zapojilo; informovat lidi, to je první věc, kterou mohu udělat já,“ zmínila studentka Priscilla.

 

Čtěte také:

Do ilegálního obchodu s orgány jsou zapojeny soudy i nemocnice, píše čínský časopis (video)

Mezinárodní úsilí o zastavení nuceného odebírání orgánů příznivcům Falun Gongu v Číně – podrobná zpráva

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)