20130506stransky-balada

Nakladatelství Hejkal v Havlíčkově Brodě vydalo novelu Jiřího Stránského, autora Zdivočelé země.

Dějství knihy, jež je napsána podle skutečné události, se odehrává v prvním poválečném roce 1946. Jejím hrdinou je pilot Emil Malík, který za války bojoval v Británii. Potom se dostal i do Sovětského svazu, … tam však nesplnil to, co od něj kremelští vládci očekávali. Když se po válce stává nepohodlným i československým komunistům, kteří se již připravují na převzetí moci, chce i s rodinou odejít do Holandska. Politické drama se v novele významného českého autora prolíná s milostným příběhem, ztrácením a znovunalézáním lásky hlavního hrdiny a jeho manželky Karly.


Ukázka z knihy:

„Neměli bychom ho tam pustit,“ řekl Reicin.

„Ale musíme,“ řekl jeho podmračený nejvyšší nadřízený. „Prezident si to osobně hlídá. A Píka taky.“

„To už jsme tu taky několikrát měli,“ řekl Reicin. „Ale…“

„Mě do toho netahej,“ řekl Svoboda. Zdvihl při tom dlaň a zamířil ke dveřím, za nimiž byl záchod.

„Nebudu,“ mu na cestu řekl Reicin.

Usmíval se. Jako pokaždé koženě. V podstatě se usmívat neuměl. Ale skrytou radost občas míval. Jako například teď.

V noci se jí zdálo, že si pro ni přišli, zavázali jí oči, kamsi ji dlouho vezli, vykopali z auta, a když jí šátek rozvázali a překonala oslnění, viděla Emila, jak s černou páskou na očích čeká na výstřel popravčí čety…
Ten výstřel ji probudil. Venku teprve nastával den. Dveře do koupelny byly otevřeny. Emil, jen v pyžamových kalhotách, se holil.
………………………………

Když nalétl na přistání a Řím se mu v tom oblouku nabízel jako leporelo fotografií (přestože to byla jen chvilka), naskočil mu vlastně téměř totožný přistávací pohled snad jen devět-deset měsíců starý, kdy sem vezl Jana Masaryka a generály Ingra a Hasala za maršálem Montgomerym, který tu byl na inspekci britských vojsk a nabídl Masarykovi, že by se mohli potkat v jeho dočasném sídle v Marina di Roma. A Řím byl poničený, ne že nebyl, jak říkali. Řím otevřené město… A když to Ingr pojmenoval, Masaryk zafuněl a řekl: „Jim to asi nevadí. Jsou na zříceniny zvyklí.“
 
Píka mu v autě nejdřív řekl, že jedou za Svobodou, a hned ho taky požádal, aby se ničím a nikým nenechal vyvést z míry či vyprovokovat k nějakým nepředloženým slovům, ne-li výbuchům, protože i jemu – Píkovi – dá velikou práci se ovládat.

Ilustrace na obálce: Matěj Forman. První vydání, pevná vazba s přebalem.
ISBN: 978-80-86026-52-7
Doporučená prodejní cena: 249 Kč