20130507 byci skala2
Býčí skála - Májová jeskyně. (byciskala.cz)

Opět po roce jeskyně Býčí skála na Adamovsku (oblast Moravského krasu) otevírá své brány veřejnosti. Tato jeskyně, která leží v Josefovském údolí mezi obcemi Adamov a Křtiny, se asi nejvíce proslavila nálezem vykopávek z období paleolitu, ale hlavně díky nálezu bronzové sošky býčka, který dal jeskyni svůj název.

Přestože je tato jeskyně poměrně známá a významná, není široké veřejnosti celoročně přístupná. Toto se změní na několik víkendů v měsíci květnu, kdy se budou na Býčí skále konat Dny otevřených dveří.

Do jeskyně na tři víkendy v roce

Návštěvníci jeskyně Býčí skála se mohou kromě jindy zapovězené návštěvy tohoto unikátního jeskynního systému těšit na komentovanou prohlídku, která potrvá asi 90 minut. Organizátoři doporučují návštěvníkům, aby si s sebou vzali pevnou obuv a teplé oblečení, v jeskyni je totiž konstantní teplota okolo 8- 9 stupňů Celsia. Jeskyně se otevře ve dnech 11. - 12. května, dále o víkendu 18. - 19. května a naposledy 25. - 26. května 2013, vždy od  9 do 16 hodin.

Starokeltské ležení u Býčí skály

Celý program Dnů otevřených dveří vyvrcholí v sobotu 25. května, kdy se před Býčí skálou rozprostře starokeltské ležení, ve kterém budou mít návštěvníci možnost nahlédnout do života starých Keltů. Turisté budou moci vidět na vlastní oči, jak žili Keltové, mimo jiné budou k vidění ukázky tkaní textilu, tavení bronzových předmětů, ražby mincí nebo ukázky keltského bojového umění.

Přednášky, výstava, zpěv

Součástí programu budou také přednášky o životě Keltů, historii Býčí skály nebo speleologii (M. Golec, P. Kos, J. Svozil, L. Šebeček) nebo také o Skytech (nomádi, kteří přepadli střední Evropu) nebo přednáška keltského kněze – druida. Dále program doplní i účinkování Bílovického Amatérského Chrámového sboru v Předsíni jeskyně (18. 5. v 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00 hodin) nebo ukázky Speleozáchranné služby Moravský kras, které proběhnou 25. května v 11., 13. a 15. hod. před jeskyní na louce.

Občerstvení zajistí ve dnech 25. 5. a 26. 5. 2013 Kavárna Tungsram od  9.00 – 16.00 hod. A ve stejném termínu Hasiči z Habrůvky nabídnou zájemcům i „tradiční guláš z polní kuchyně“.

20130507 byci skala
Jeskyně Býčí skála se otevírá veřejnosti.

Historie Býčí sály – tajemná i pohnutá

Jeskyni v minulosti používali lidé jako obydlí, jako úkryt před nepřáteli (jeskynní lidé, váleční zběhové, loupežníci...) nebo k pohřbívání mrtvých. Každopádně jeskyně byla v minulosti hojně využívána, čehož jsou důkazem četné vykopávky a nálezy (Wankel, Felklovi...). Některé z nich jsou pro vědce doposud záhadou (nález cca 40 ženských těl s utnutými hlavami či údy). Kromě účelu svatyně, kterému sloužila jeskyně po dlouhá léta, Býčí skálu využili i za druhé světové války nacisté jako podzemní továrnu, což jeskyni nenávratně poškodilo.

Druhá největší jeskyně v ČR

Společně s Rudickým propadáním tvoří Býčí skála druhý nejdelší jeskynní komplex u nás (první je Amatérská jeskyně rovněž v Moravském krasu). Díky Jedovnickému potoku se zde pravidelně opakují tzv. „velké vody,“ které přicházejí zhruba po 25 letech. Tehdy voda prostupuje celou jeskyní až po vchody a vytéká jimi dokonce i ven. Proto jeskyně neoplývá velkou krápníkovou výzdobou. V celé jeskyni Staré Býčí skály je jeden krápník, a ten je navíc poškozený. Podle pověsti jej ustřelil  hrabě Lichtenstein, který zde byl poměrné častým návštěvníkem. V Nové Býčí skále se krápníky nacházejí v oblasti tzv. Prolomené skály v zadní části jeskyně.  Mezi zajímavosti jistě patří i to, že roce 2011 se v okolí Býčí skály natáčela pohádka Sněžný drak.

Více informací: www.byciskala.cz