20130502pesek-dirig Custom
Dirigent Libor Pešek na festivalu v Karlových Varech. (Petr Novák/Wikipedia)

Vysočina – Ve čtvrtek 16. května se připravuje zahájení dvanáctého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu v Jihlavě. Gustav Mahler, skladatel a dirigent židovského původu, se narodil na Vysočině poblíž Humpolce v Kališti, poté vyrůstal a studoval v Jihlavě.

V návaznosti na světoznámou osobnost Gustava Mahlera probíhá již více než desítku let každoročně festival hudby, na němž vystoupí představitelé klasické hudby, která má trvalou kvalitu a své hodnoty si udržuje po staletí.

Zahajovací koncert Českého národního symfonického orchestru uvede dirigent Libor Pešek, letošní jubilant. Liboru Peškovi, který se narodil 22. června 1933 v Praze, bude v průběhu festivalu plných 80 let. V oboru dirigování byl žákem Karla Ančerla, Václava Smetáčka a Václava Neumanna na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. V mládí studoval hru na klavír, trombón a violoncello. Jako sólistka se na zahajovacím koncertě představí jihlavská rodačka, pěvkyně Kateřina Hebelková ve výběru z písní  Gustava Mahlera. 

Protože festival letos připomene Gustava Mahlera jako geniálního operního dirigenta, diváci zde uslyší řadu děl i jiných slavných operních autorů – G. Verdiho, B. Smetany a R.Wagnera. Nejslavnější árie představí  laureáti Pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech spolu se Severočeskou filharmonií Teplice a dirigentem Alfonsem Scaranem.

Tento ročník představí i další úspěšné jihlavské rodáky – Romana Patočku (Eben trio), Hanu Škarkovou-Šrubařovou, Tomáše Krejčího a v neposlední řadě nebude scházet nejmladší muzikantská generace v rámci koncertů ZUŠ, která letos znovu otevírá svoji nádherně zrekonstruovanou budovu. Hudbou všech žánrů, zejména tou vokální, která byla pro Gustava Mahlera tak významná, se rozezní řada sálů a prostor Jihlavy – původně královského historického města, kde Gustav Mahler vyrůstal.

Festival bude mít v  letošním roce i řadu zajímavých zahraničních hostů. Celý program je k dispozici na stránkách www.mahler2000.cz, včetně možnosti objednávky vstupenek.