20130430 kliste
Klíště obecné (Ixodes ricinus Linné, 1758). (James Lindsey/Wikimedia Commons)

V součinnosti s ČHM Ú vydalo ministerstvo zdravotnictví doporučení, jak v současném jarním období čelit klíšťatům. Lidé, kteří pracují na zahrádkách anebo chodí do přírody, do lesa, si uvědomují, že se na ně může přisát tento nevítaný host.

S jarním teplem aktivita klíšťat stoupá. Letos se dokonce přisáté klíště objevilo již v únoru. Klíště je totiž aktivní již od 5 stupňů Celsia.

Podle zpráv MZ platí pro Moravu stupeň 9 – to znamená nejvyšší riziko. To obnáší používat repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách. Večer i ráno důkladně prohlédnout tělo, případně odstranit klíště.

Stupně 7 a 8 značí také velké riziko, doporučuje se použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer i ráno důsledně prohlédněte tělo, případně odstraňte vetřelce. U stupně 3 až 6 hrozí středně velké riziko, opatření jsou stejná.

Menší riziko představují stupně 1 a 2 – k návštěvě listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolte oblečení z hladké světlé látky a průběžně se prohlížejte, zejména kalhoty.

Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a pokud je infikováno, hrozí i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Objevit se však mohou i ehrlichióza, babesióza či bartonelóza.

Pokud se necítíte na samostatné odstranění nalezeného klíštěte, navštivte neprodleně svého lékaře.

 

Podle zdroje: ČHMÚ