20130420 boston2
Vlevo zraněný Džochar Carnajev (19 let). (FBI via Getty Images). Vpravo mrtvý starší bratr Tamerlan Carnajev (26 let). (Screenshot/Youtube)

Kdo naplánoval útoky v Bostonu? Mrtvý Tamerlan Carnajev, který snil zpočátku „americký sen“ a nakonec ho proměnil v noční můru Ameriky?

Alespoň tak to vyplývá z výpovědí jeho přeživšího mladšího bratra Džochara, který na nemocničním lůžku vypovídal písemně či kývnutím hlavou.

Oba atentátníci pocházejí z Kavkazu, kde vládne po celá desetiletí násilí a nestabilita. Bezradnost a chaos, jakou atentát v Bostonu způsobil, uvedl zřejmě v bezradnost i samotné ilegální bojovníky, kteří by v Severním Kavkazu rádi založili ´islámskou obec boží´. Na svých webových stránkách se tito islámští teroristé téměř omluvili s ujištěním, že nemají nic proti Spojeným státům.

Sice nemají USA příliš v lásce, ale za největšího nepřítele považují Rusko. Pro cílené údery na Washington jim chybí motiv. Proč tedy atentátníci odpálili v Bostonu bomby do lidí, mezi nimiž žili déle než deset let? To je otázka, která zaměstnává FBI nejvíce.

Určité stopy údajně vedou do Čečenska a Dagestánu, kde v roce 2001 bratři pobývali půl roku a kde žijí i jejich příbuzní. Avšak jakékoliv informace o teroristickém výcviku zatím chybí. Proto se vyšetřovatelé kloní k verzi „osamělých vlků“ čili samostatných pachatelů. Tak se možná daleký Boston stal obětí násilí a nestability regionu kdesi na Kavkazu.

Předkové Carnajevovy rodiny padli spolu se stovkami tisíc dalších Čečenců za oběť Stalinovým deportacím v roce 1944. Džochar Carnajev (19) a starší Tamerlan Carnajev (26) vyrůstali v Severní Kirgizii na okraji rozpadlého Sovětského svazu. V roce 2002 se celá rodina vystěhovala do USA.

V loňském roce navštívil Tamerlan útočiště islámského terorismu Dagestán, a zda tam absolvoval teroristický výcvik, zůstává otázkou.

Motivací k jejich činu měly údajně být války v Iráku a Afghanistánu. Ale ať už to bylo cokoliv, jisté je podle vyšetřovatelů, že se starší ze dvou bratrů v posledních letech velmi změnil, takže přisuzování viny na něho zní celkem rozumně.

Na jeho příběhu je vidět průběh radikalizace. O školu se v USA sice příliš nezajímal, ale byl dobrý v boxu. A miloval Ameriku, onu zemi nekonečných možností, kde se dají vydělat peníze. Oženil se a měl dceru. Jeho žena údajně o aktivitách svého muže nevěděla.

Stojí za Tamerlanovými proměnami jeho matka? Dle jejích slov se začal Tamerlan hlouběji zajímat o víru před pěti lety. A byla to právě ona, kdo ho ve víře podporoval a posiloval. Přestala pracovat a celé dny studovala islám a také začala pravidelně studovat s Tamerlanem.

Podle výpovědí příbuzných nebyl Tamerlan nikdy šťastný, neradoval se ani nesmál. Neměl v Americe přátele a svým vrstevníkům nerozuměl. Boxování vzdal údajně proto, že muslim neuhodí druhého člověka do obličeje.

Koncem roku 2011 vyhledal historika a experta na Čečensko, aby se dozvěděl více o svých kořenech. Mezitím žádala ruská tajná služba americkou FBI o pomoc. Rusové měli Tamerlana na mušce jako „přívržence radikálního islámu“a chtěli získat více informací. Podle zprávy „Boston Globe“ se ruské úřady obrátily na USA několikrát a naposledy rok po prvním dotazu u FBI.

Začátkem roku 2012 odcestoval Carnajev do Dagestánu, kde pobýval půl roku. Po návratu do USA vytváří na internetu playlist „Terrorists" a má násilnické sklony.

Krátce před explodováním bomb navštívil své staré fitness studio a běhal tam s botami po žíněnkách. Dle slov majitele fitness studia „nebyl zcela při smyslech“.

 

Zdroj: SPIEGEL ONLINE 2013