I20130416 pravnik
Čínský právník byl zbit čínskou policií. (NTD News)

Minulý týden jsme informovali o tom, že čínský právník byl vzat do vazby poté, co se u soudu pokoušel hájit stoupence meditační praxe Falun Gong (v českém přepisu Fa-lun Kung). Další právník byl za to samé brutálně zbit čínskou policií minulý pátek.

Čcheng Chaj, zachycený na fotografii, která dokazuje následky bití, říká, že ho ve městě Ta-lien, provincie Liao-ning, napadlo deset uniformovaných policistů. Kopali do něj, roztrhali na něm oblečení a bili ho do obličeje.

Stalo se to přímo před místní soudní budovou v Ta-lienu. Čcheng zde byl ještě s dalším právníkem a společně se dožadovali odpovědi, proč soud odročil přelíčení s třinácti stoupenci Falun Gongu. Podle zprávy stránky WeiquanWang (Chinese Human Rights Defenders), která se zabývá lidskými právy, byli tito lidé uvězněni za to, že se pomocí satelitních přijímačů snažili přijmout signál televize New Tang Dynasty. Tato televizní stanice vysílá zpravodajství o tématech cenzurovaných čínskými úřady.

Video poskytla Televize NTD

 

Komunistická strana Číny spustila kampaň na likvidaci duchovního hnutí Falun Gong v roce 1999. Jedním z represivních opatření bylo odříznutí těchto osob od řádné právní pomoci.

Čcheng v prohlášení pro Reuters uvedl, že napadení považuje za „velmi vážný případ pošlapání a popření čínských zákonů”.

 

Čtěte také:

Lidská práva v Číně: Právník obhajující lidská práva a Falun Gong byl propuštěn na svobod

Právník hovoří o svém nelegálním zadržení (video)

Rozzuření čínští právníci bojují za svého kolegu, "zmizel" v soudním systému

(Fa-lun Kungu nebo také Falun Dafa)