20130412 kerry
John Kerry, 68. americký ministr zahraničí USA. (Wikimedia Commons/Tom)

Americký ministr zahraničí John Kerry odjede o víkendu na pracovní cestu do Číny. Není pochyb, že předmětem jednání bude hlavně napětí na Korejském poloostrově. Aktivisté a experti však doufají, že se politik dotkne i otázky lidských práv.

„Až tam bude, že zdůrazní otázku lidských práv. Doufáme, že ministr Kerry využije tuto jedinečnou příležitost, aby promluvil,“ uvedl T. Kumar, ředitel mezinárodního lobbingu, Amnesty International.

Kerryho návštěva Číny bude jeho první od nástupu do funkce. S příchodem nového vedení v Pekingu odborníci poukazují na to, že je na čase, aby se Spojené státy jasně vyjádřily a zároveň si s Čínou udržely zdravé vztahy.

„V době Sovětského svazu a Helsinského procesu jsme mohli jít a dělat si, co chceme. Mohli jsme mluvit o jaderných otázkách, o ekonomických otázkách a o lidskoprávních otázkách, a to všechno jsme mohli se Sovětským svazem probírat společně. A myslím si, že tohle je přesně to, co musíme udělat i s Čínskou lidovou republikou,“ sdělil advokát se zaměřením na lidská práva Jared Genser.

Republikánský kongresman Chris Smith říká, že lidská práva by neměla být při vzájemných vztazích s Čínou podřazena jiným tématům. Dodává také, že na stůl by se měla dostat i otázka odebírání orgánů politickým vězňům za účasti státu.

„Důkazy jsou velmi přesvědčivé, zejména ohledně týrání stoupenců Fa-lun Kungu (Falun Gongu) a krádeží jejich orgánů. Ministr zahraničních věcí by měl velmi silně reagovat. Přinejmenším by to měl nadnést,“ uvedl Chris Smith.

Organizace Human Rights Watch Kerryho v prohlášení vyzvala, aby v otázce lidských práv v Číně spolupracoval také s nevládními organizacemi, nejenom s vládními orgány.

Tibetská exilová vláda rovněž uvedla, že doufá, že se ministr dotkne lidských práv a zejména situace v Tibetu.

John Kerry se po návštěvě Jižní Koreje přesune od 13. do 14. dubna do Pekingu. Poté zamíří do Japonska.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Mezinárodní úsilí o zastavení nuceného odebírání orgánů příznivcům Falun Gongu v Číně – podrobná zpráva