20121101 fg
Cvičenci meditační praxe Fa-lun Kung. (Falun Gong). (NTD News)

Čínští právníci s hněvem reagují na skutečnost, že soud provincie Ťiang-su poslal ve středu do vazby jednoho z jejich kolegů. Ačkoli čínští vůdci slíbili zlepšení právní normy v zemi, odborníci na právo tvrdí, že probíhající vlna útlaku velmi zhoršila situaci právníků v Číně.

Pekingský právník Wang Čchüan-čang zastupoval osobu, praktikující meditační praxi Fa-lun Kung (Falun Gong), kterou v Číně komunistický režim tvrdě potlačuje. Když soud v Ťiang-su při posledním stání případ odročil, Wang se pokusil pořídit několik fotografií protokolu jako důkaz. Soudce nařídil vyklizení soudní síně a od té doby Wanga nikdo neviděl.

Nyní se více než 130 právníků připojilo k petici požadující advokátovo propuštění.

„Advokáti prostě jen dodržují legální postupy a brání zákonná práva klienta. Jsou-li takto utiskováni a svévolně posíláni do vazby, pak práva obžalovaných nemohou být chráněna. Tohle je důkaz soustavného úpadku našeho právního systému,” říká profesor práva na univerzitě v Nan-ťingu Čang Can-ning.

Ve čtvrtek umístil soud na své stránky prohlášení, podle kterého stráví Wang deset dní ve vazbě za to, že „narušoval průběh soudu”.

Podle odborníků na právo jsou pravidla týkající se „pořádku v soudní síni” velmi nejasná a snadno zneužitelná. Právníci, kteří se sešli ve městě Ťing-ťiang, aby zde demonstrovali za Wanga, jsou přesvědčeni o jeho nevině.

„Jestli Wang něco provedl, soud to musí mít zaznamenáno v protokolu. Záznam by navíc měl být veřejně přístupný. V soudní síni byla spousta lidí a Wang neřekl ani neudělal nic nepřípustného. Myslíme si, že prostě jde o pomstu na jednom konkrétním právníkovi,” uvedl právník z provincie Šan-tung Liou Wej-kuo.

A o odvetu režimu skutečně jít může, protože Wang přijal případ, který je všeobecně považován za tabu. Od roku 1999 Čínská komunistická strana pronásleduje Fa-lun Kung. Právníkům po celé zemi bylo nařízeno, že se nemají zapojovat do stovek tisíc případů nezákonného věznění a mučení stoupenců Fa-lun Kungu. Jedním z prvních advokátů, kteří tento příkaz porušili, byl prominentní právník Kao Č-šeng. Sám byl poté utlačován a obviněn z podvracení. Momentálně je vězněn v odlehlé provincii Sin-ťiang.

Lidé, kteří bojují za Wanga, vytýkají místním médiím mlčení, jež kolem případu panuje. Musejí plně spoléhat na server Sina Weibo (čínskou obdobu Twitteru), kde zveřejňují důležité informace a také fotografie ze svých aktivit na záchranu právníka Wanga.

 

Čtěte také:

Právník hovoří o svém nelegálním zadržení

Perzekuce Fa-lun Kungu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Mezinárodní úsilí o zastavení nuceného odebírání orgánů příznivcům Falun Gongu v Číně – podrobná zpráva

Kanadský parlament řeší odebírání orgánů čínským vězňům

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů