20130329stavovske-wiki
Stavovské divadlo Praha. (Wikimedia Commons/VitVit)

Mozartissimo - 31. března 2013

Program a obsazení:

Kouzelná flétna, Figarova svatba, Únos ze Serailu, Don Giovanni
Mozzartissimo Chamber Opera
Aleš Hendrych - basbaryton, Markéta Bechyňová – soprán
Český smíšený sbor a sólisté

Dirigent:  Jaroslav Brych

 

STAVOVSKÉ DIVADLO, Ovocný trh 1, Praha 1

S historií Stavovského divadla v Praze je nerozlučně spojeno jméno W. A. Mozarta. Již kdysi v lednu 1787 zde dirigoval svoji Figarovu svatbu a Pražskou symfonii. V říjnu téhož roku se tu konala premiéra jeho pompézní opery Don Giovanni, kterou Mozart věnoval Pražanům. Známý je jeho výrok: „Moji Pražané mi rozumějí.“

Během jeho poslední návštěvy v roce 1791 zde zazněla opera La clemenza di Tito u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem. V zimě téhož roku se Mozart, mladý a velmi talentovaný hudební skladatel, odebral na věčnost.

Množství téměř symbolických událostí roku 1791 a pozoruhodné dění silně ovlivnilo skládání Mozartova Requiem. Existence záhadného muže, který měl dílo objednat, předtucha vlastní nemoci a špatná finanční situace se staly pro přepracovaného Mozarta nesnesitelným psychickým břemenem a způsobily jeho přecitlivělost, vyčerpání a nakonec smrt.

 

„Neříkal jsem vám, že jsem to psal pro sebe?“ – výrok, který údajně náleží mezi poslední slova Wolfganga Amadea Mozarta o Requiem, 1791.

 

Osobnost skladatele

20130329mozart-wiki
Wolfgang Amadeus Mozart, Krafft, 1819.

Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756, Salzburg – 5. prosince 1791, Vídeň) byl klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos; odmala geniální hudebník, který za svého života vytvořil 626 děl světského i duchovního charakteru – opery, operety, symfonie, koncerty, komorní hudbu, mše a chorály.

Ačkoli ve svém dětství koncertoval po celé Evropě, nakonec nenalezl ani vhodné místo k uplatnění svého obrovského díla. Provinil se tím, že už nechtěl sloužit jako lokaj aristokratické společnosti a stal se svobodným umělcem. Mezi jeho nejproslulejší díla se řadí opery (zvláště Figarova svatba a Don Giovanni) a Rekviem.

Mozart je považován za jednoho z největších skladatelů klasické hudby všech dob. Jeho fyzický vzhled popsal jeho přítel, tenorista Michael Kelly: „Wolfgang byl pozoruhodně malý muž, velmi hubený a bledý, s až přespříliš velkým množstvím, pěkných světlých vlasů.“  Měl oblibu v elegantním oblečení. Kelly si vybavoval vzpomínky na něj při zkoušce: „Byl na pódiu se svým sytě červeným frakem a zlatým krajkovaným kloboukem, udával tón hudby orchestru.“

O jeho hlasu později jeho žena napsala: „Měl tenor, spíše tlumený když hovořil a jemný ve zpěvu, ale když ho něco rozčílilo, nebo bylo nutné být přísný, zněl energicky a silně.“

Termín:  31. 3. 2013 17,00(Ne) Stavovské divadlo, Praha
Vstupenky: www.bohemiaticket.cz.

 

Čtěte také:

Mozartův efekt – má hudba proslulého skladatele zázračné účinky?

Co skutečně viděli a malovali renesanční umělci