20130325 zorro
Zorro v Městském divadle Brno. (MdB.cz)

Žánr: historický muzikál

Předloha: Isabel Allendeová
Hudba: Gipsy Kings

Režie: Petr Gazdík
Scéna: Aleš Valášek

Hrají: Lukáš Janota, Johana Gazdíková, Dušan Vitázek, Ivana Vaňková, Petr Vít, a další


Příběh Zorra mstitele, tedy španělského šlechtice Diega de la Vegy, který se postaví svému zlosynskému bratrovi Ramónovi a v přestrojení s černou maskou na tváři a přezdívkou el Zorro (Lišák) ochraňuje své okolí před nespravedlností, se stalo námětem pro četná literární a filmová zpracování již mnohokrát.Zorro na divadelních prknech

Divadelní (muzikálová) poloha námětu o bojovníkovi proti bezpráví se však dočkala prvního uvedení až v roce 2008 v Londýně v Garrick Theatre na West Endu. Autoři muzikálu Stephen Clark, Helen Edmundsonová a John Cameron se nechali inspirovat románem Isabel Allendeové „Zorro – legenda začíná.“

Populární příběh o Zorrovi doplnili hudbou slavných romských hudebníků Gipsy Kings a díky tomuto spojení vytvořili úspěšný muzikál, který putoval po Evropě, Asii a který má ambice příští rok dobýt i Broadway. Městské divadlo Brno uvádí Zorra v české premiéře vůbec poprvé.

Z kočovníka mstitelem

Mladičký šlechtic Diego netouží spojit svůj život s vojenskou kariérou v Americe po vzoru svého otce, ale místo toho se raději potlouká se skupinou kočovných cikánů po rozpáleném Španělsku. Z bezstarostného života Diega vytrhne kamarádka z dětství Luisa, která za ním putuje přes půl světa, aby mu oznámila, že jeho otec údajně zemřel a Diegův bratr Ramón se stal starostou v kalifornském městečku, kde zneužívá své moci a páchá bezpráví na nevinných.

Diego je nucen zvolit si mezi svým dosavadním životem a cestou do Ameriky. A Don Diego si vybírá druhou možnost. S cikány odjíždí do Kalifornie zastavit běsnění despoty Ramóna. Nepřichází však jako jeho bratr, nýbrž jako tajemný Zorro, muž s maskou, který trestá bezpráví a vždy v pravé chvíli zasáhne proti zlu. Pro své okolí však zůstává Diegem, nemotorou, který nemá žádné ambice. Postupně z příběhu vyplýají najevo utajené skutečnosti a Zorro se stává legendou pro bezpočet chudých a utlačovaných.

Zorro v Městském divadle Brno. (MdB.cz)
Zorro v Městském divadle Brno. (MdB.cz)


 
Přesně podle předlohy

Režisér Petr Gazdík v Zorrovi kopíruje přesně anglickou předlohu. Zorro zde však není vykreslen jako prvoplánový hrdina, ale spíše jako postava se sklonem sebeironii a nadsázce. V inscenaci nechybí humor ani akrobatická a šermířská čísla.  

Hudba Gipsy Kings

Samozřejmě za silný prvek zde platí hudba. Gazdíkův tým v Zorrovi nevyužívá živý orchestr, jak je v muzikálech běžným zvykem, ale v éteru zní přímo nahrávky samotných Gipsy Kings. Písně doprovází z živých muzikantů pouze dvojice trumpetistů a nezpívající kytarista hrající hispánské rytmy.

Zpěv zčásti suplují nahrávky Gipsy Kings zkombinované s největšími hity souboru jako Djobi, Djoba, Bamboleo, Baila Me, ale zbytek písní plnohodnotně doplňuje zpěv hereckého ansámblu, a to jak ve španělštině, tak i v češtině, aby se posluchač neztratil v ději.
 
Scéna, světla, kostýmy

Scéna Aleše Valáška je propracovaná a diváka s lehkostí (a samozřejmě i herce) přesouvá z jednotlivých prostorů, ať už se jedná o palác, ulici, jeskyni nebo cikánský tábor. K tomu atmosféru vhodně dokresluje i efektní nasvícení prostoru světelného mága Davida Kachlíře.

Kostymérka Veronika Hindle oblékla herce do pestrých kostýmů, které dobře rezonují s celkovou atmosférou hry. Zvláště u „cikánů“ jsou kostýmy velmi povedené.

Zorro v Městském divadle Brno. (MdB.cz)
Zorro v Městském divadle Brno. (MdB.cz)


 
Herecká a pěvecká složka

Hlavní roli Diega/Zorra ztvárnil na premiéře Lukáš Janota. Janotův Zorro není vyloženě špatný, jako spíš dobrý. I když však do své role vkládá maximum, jeho Zorro postrádá charisma filmového Zorra alias Antonia Banderase. Ovšem mluvíme-li o lehce satirickém Zorrovi, pak byl úkol splněn. Ke cti Lukáše Janoty musíme přiznat i celkovou náročnost celé role včetně převlékání, tanečních prvků a šermu.

Zaujme i cikánka Inez ve ztvárnění Ivany Vaňkové, které nechybí šarm ani potřebný cikánský temperament. V roli zlosyna Ramóna zazáří Dušan Vitázek, který si svého „záporňáka“ vyloženě užívá a divák mu tuto postavu lehce uvěří. Horší už je to s Luisou v podání Johany Gazdíkové, která je sice živelnou nebojácnou dívkou, ale v některých pěveckých partiích lehce intonačně sklouzává. S tímto handicapem se mírně potýká i samotný hlavní hrdina.

S výkonem Company zde můžeme být spokojeni, protože choreografka Lucie Holánková odvedla dobrou práci.

Zajímavosti

Popularitu Zorra potvrzují desítky filmových a seriálových zpracování, stejně tak se Zorrovi dařilo i  na komiksových stránkách. Původní román o Zorrovi z pera autora brakové literatury Johnstona McCulleyho z roku 1919 by se stěží stal hitem, pokud by o rok později nenásledovalo první filmové zpracování s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli (pro něhož to mimochodem nebylo poslední setkání s touto postavou). Z filmových adaptací asi nejvíce oslnila verze Zorro: Tajemná tvář s Antonio Banderasem a Anthony Hopkinsem.

Zorro podle MdB nabízí lehce pompézní adaptaci legendárního příběhu. Divák si může užít skvělou muziku Gipsy Kings, triky, akrobatická a šermířská čísla a také porci humoru, který příběh neodmyslitelně provází. Herci servírují Zorra s mírně kořeněnou příchutí plnou žhavých cikánských rytmů a pohody. Nenáročný příběh v rytmu flamenca vás doprovodí až domů.

Zorro v Městském divadle Brno. (MdB.cz)
Zorro v Městském divadle Brno. (MdB.cz)

 

Čtěte také:

Divadlo Feste: Dealeři fyzické lásky – problematika domácího násilí trochu jinak

Mefisto v MdB – příběh o nezvladatelné touze po úspěchu

Divadlo: Vidím nevidím - režisérka Maria Procházková poprvé na divadelních prknech