20130323 wei
Známý bojovník za lidská práva, čínský aktivista Wej Ťing-šeng (Wei Jingsheng), na lednovém vystoupení Shen Yun ve Washingtonu D.C. (Le Hai/The Epoch Times)

WASHINGTON – Už 35 let se prominentní disident Wej Ťing-šeng staví vůči diktátorství Komunistické strany Číny (ČKS) ve své vlasti. Ve washingtonském Kennedyho centru viděl 29. ledna 2013 něco, co považuje za největší výzvu existenci komunistické strany v Číně – hudebně-taneční představení v podání newyorského uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Wej Ťing-šeng dostal několik ocenění za svou práci na poli lidských práv včetně ceny Roberta F. Kennedyho Memorial Human Rights Award v roce 1996, Sacharovovu cenu za svobodu myšlení v roce 1994, kterou mu udělil Evropský parlament, a ve stejném roce také Olof Palme Memorial Prize.

Apolitický program Shen Yun podle Weje odhaluje základní problém vládnoucího režimu. „ČKS naroubovala do Číny marxismus ze Západu a pokusila se od základu zničit tradiční čínskou kulturu," uvedl aktivista a dodal: „Strana dnes zůstává zakořeněna v přesvědčeních propagovaných za doby kulturní revoluce: Je zločin mít lidskost a ještě větší zločin je být duchovně založen."

Podstatu komunistické strany podle něj dobře vysvětluje dokument „Devět komentářů ke komunistické straně", kde je zachycena historie komunismu. „ČKS je jako sekta, která se udržuje tím, že lidi ovládá, a vymýváním mozků z nich dělá blázny a otroky," řekl Wej. „Sekta je také náboženství a je proti všem ostatním náboženským vírám. Kdyby lidé věřili v opravdová náboženství, už by nevěřili ve stranu. ČKS záměrně zničila ostatní víry a tradiční čínskou kulturu a nahradila je prvky strany. Číňanům už nezbylo nic, v co by věřili. V ČKS už nevěří, teď věří jen v peníze, ale společnost takto nemůže pokračovat dál," míní disident.

Na internetových stránkách Shen Yun se píše, že jeho posláním je obnovit „opravdovou kulturu Číny inspirovanou nebesy". Podle Weje je touha po duchovnu univerzální a vrozená každé lidské bytosti, a právě představení Shen Yun pomáhá lidem probudit jejich svědomí a mravní hodnoty.

Shen Yun je pro komunistickou stranu hrozbou tím, že Číňany probouzí, aby poznali krásu své tradiční kultury, domnívá se známý aktivista. „Číňané mohou vidět, že to, co Shen Yun předvádí, je jejich pravá kultura, a že to, co prezentuje ČKS, je špatné. Zároveň Shen Yun umožňuje i lidem z jiných zemí poznat, jaká je pravá Čína."

„Lidé na Západě toho o čínské kultuře vědí málo, jelikož většina čínských akademiků žijících na Západě se věnuje vědeckému, politickému nebo ekonomickému výzkumu, a těch, kdo s pravou čínskou kulturou seznamují Západ, je jen hrstka. Soubory organizované ČKS vždy nesou prvky komunismu a západní obecenstvo je nepřijímá," podotkl Wej. Podle něj Shen Yun naopak politickou doktrínu nehlásá, pouze propaguje kulturu. Jde o umělecké znázornění, které západním divákům umožňuje dozvědět se o čínské kultuře vnímáním a intuicí.

„Co prezentuje Shen Yun, je daleko důležitější než akademický výzkum. Lidé na Západě mohou studovat čínskou ekonomiku, čínskou politiku a čínské vůdce, ale ti mohou být kdykoliv nahrazeni. Z tohoto pohledu je akademický výzkum pomíjivý a pro lidi nepřesvědčivý," řekl Wej, který věří, že skutečná Čína se ukrývá v kultuře.

 

small United Kingdom

 

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

 

Čtěte také:

Vidět Shen Yun bylo vyloženě potěšení, říká anglická hraběnka

Pražský radní poskytl záštitu představení Shen Yun

Otec tchajwanského filmu: Shen Yun je nejvyšší formou umění

Zpěvák vídeňské opery o Shen Yun: ‘Jaké to důležité poslání’

Hudba a tanec Shen Yun jsou fantastické, říká profesor muzikologie