Čína oznámila zvýšení výdajů na zbrojení v roce 2013 o 10,7 procenta. (AFP/Freier Fotograf/AFP/Getty Images)
Čína oznámila zvýšení výdajů na zbrojení v roce 2013 o 10,7 procenta. (AFP/Freier Fotograf/AFP/Getty Images)

V Asii se Čína dostává stále více do izolace a mnohé asijské země se k ní obrací zády. Tím znepokojivěji tak působí nejnovější oznámení strany o zvýšení nákladů na zbrojení. V letošním roce narostou o 10,7 procenta.

Stále častěji se objevují náznaky, že strana momentálně sedí na tikající časované bombě. Vzhledem k tíživé vnitropolitické situaci tedy vzniká silné podezření, že zvýšené výdaje na zbrojení mají zřejmě posloužit i k tomu, aby se lid pod vedením strany stmelil proti útokům zvenčí.

Čína cíleně rozdmýchává lokální konflikty

Ze zahraničně politického pohledu je Čína v Asii možná tak osamocená jako nikdy předtím. Hádka s Japonskem o ostrovy v Jihočínském moři eskaluje a stín blížící se války je čím dál temnější. Nové čínské pasy také rozbouřenou hladinu zrovna neuklidnily. Obsahují totiž mapu Číny se zakreslenými ostrovy jako vrcholným územím Číny. Avšak na tyto ostrovy si dělají nárok i Filipíny, Vietnam, Malajsie a Brunej. Dalším dílem do stavebnice je malý bratr Severní Korea, který navzdory varování Číny provedl test atomové bomby.

Z tohoto pohledu je Čína momentálně obklopena nepříliš mírumilovnými sousedy. Avšak při dalším pohledu na tyto konflikty vzniká dojem, že Čína jakoby toto napětí cíleně přiživovala. Proti-japonské demonstrace v roce 2012, které se téměř vymkly kontrole, byly minimálně stranou trpěny, pokud je dokonce neiniciovala sama strana.

Konflikt s ostatními asijskými zeměmi kvůli novým pasům musel být předem odhadnutelný. Na Severní Koreu by se Čína opravdu zlobit neměla, protože podle zpráv čínského vydání Epoch Times pomáhala čínská komunistická strana Severní Koreji vydatně s vývojem atomových zbraní, i když tajně.

Čína má zcela jiné problémy

Avšak proč to všechno Čína dělá? Komunistická strana Číny sedí v současnosti vnitropoliticky na tikající časované bombě a nic nestmelí zemi lépe dohromady, než nepřátelští sousedé. A tak rostoucí náklady na zbrojení nejsou jediným indikátorem, který tuto teorii podporuje.

Pohled na státní rozpočet pro takzvané „udržení stability" zcela jasně dokládá, že se od roku 2011 výdaje na zbrojení neustále zvyšují, a podle čínského vydání Epoch Times částka pro rok 2013 činí 123,5 miliardy amerických dolarů.

Vzhledem k rostoucí nespokojenosti obyvatelstva je tato částka také odrazem nedávných událostí. Webová stránka caijing.com.cn citovala Wall Street Journal, podle něhož bylo v Číně v roce 2010 zaznamenáno 180 000 lidových nepokojů.

Pro tak enormní nespokojenost obyvatelstva existuje mnoho důvodů. Propast mezi chudými a bohatými dosáhla alarmujícího rozsahu již dávno. V roce 2010 vypočítala Southwestern University Giniho koeficient 0,61 (v ekonomii se jím poměřuje ekvivalence rozložení bohatství a důchodů), který jednoznačně překročil kritickou hranici 0,4.

Straničtí úředníci jsou stíháni za korupci, a přitom ani oni nemají v systém žádnou důvěru. Suma 320 miliard US dolarů označená v roce 2012 jako únik kapitálu z Číny pravděpodobně úzce souvisí s protikorupční kampaní KS Číny.

Dokonce i pro Číňany nezajímající se o politiku existuje hodně pádných důvodů ke zlosti. Lidé chtějí čistý vzduch, čistou vodu a bezpečné potraviny. Avšak právě to jim komunistická vláda nabídnout nemůže.

Masivními investicemi do takzvaného „udržení stability" však čínská komunistická strana žádnou stabilitu nezískala, ba právě naopak, vytvořila jen nová ohniska nepokojů. Výbor pro politické a právní záležitosti, který se má především starat o stabilitu, je hlavním strůjcem porušování lidských práv v Číně a stojí za selháním právního systému. Pod jeho vedením je například pronásledována i pokojná buddhistická kultivační škola Falun Gong, která na začátku pronásledování v roce 1999 čítala odhadem 100 milionů praktikujících. Podle neoficiální statistiky stálo toto pronásledování, které trvá dodnes, životy milionů lidí.

Nová revoluce a konec režimu komunistické strany v Číně už mezitím nejsou více spekulacemi nějaké menšiny. Před vlastním zánikem varovalo dokonce i vedení komunistické strany. Podle zpráv čínského vydání Epoch Times se stranický vůdce Si Ťin-pching odvážil vyslovit prognózu pro blížící se konec Komunistické strany Číny. Dle jeho odhadu by to mohlo být během příštích pěti let. Je tedy celkem jedno, jak se bude vyvíjet zahraničně politická situace, protože v rozporu se stranickou propagandou je největším nepřítelem čínských komunistů samotný čínský lid.

small Germany Přeložila Bohumila Chocholová

 

Čtěte také:

V Číně rostou masové protesty

20 000 vesničanů z Wu-kchanu obleženo policejními jednotkami

Proti-japonské demonstrace vypukly po celé Číně