Čínská ekonomika má problémy. Jaké plány připravují noví vůdci země? (NTD News)
Čínská ekonomika má problémy. Jaké plány připravují noví vůdci země? (NTD News)

Takzvaná Dvě zasedání jsou společným jednáním Čínského všelidového shromáždění a Čínské lidové poradní konference. Všem jeho účastníkům se honí hlavou jedna otázka: jaké plány mají čínští vůdci s ekonomikou země?

Rychlý růst ekonomiky byl až dosud poháněn půjčkami, exportem a masívní výstavbou infrastruktury. V současnosti je sledováno několik možných ekonomických modelů, které by mohly zajistit další růst.

„Všeobecně se přijímá, že současný model už nefunguje. Čína je v současnosti mezi zeměmi se střední úrovní příjmů a struktura nákladů jednotlivých nákladů je zde odlišná. Čína se teď musí zaměřit na růst tažený domácí spotřebou a také se smířit s pomalejším, ale kvalitnějším a stabilnějším růstem,“ říká Sü S'-tchao, hlavní představitel Economist Group v Číně.

Čínští vůdci se mohou snažit o podporu domácí spotřeby, avšak její rozvoj má své překážky. Jednou z nich jsou například rostoucí ceny, a z toho pramenící strach lidí utrácet.

„Můj výzkum ukazuje, že nejistota budoucího příjmu je v Číně poměrně vysoká. Proto se spotřebitelé bojí peníze utrácet, a raději si je šetří na horší časy. Jsem také přesvědčen, že hlavním tahounem domácí spotřeby je střední třída. Klíčem k růstu jsou především nízké daně. Rostoucí náklady na bydlení či daň z vozidla na spotřebitele jen vytvářejí tlak,“ sdělil Ču Kuo-čung, odborný asistent z Pekingské univerzity.

Už od konce 80. let legitimizuje komunistická strana své setrvávání u moci ekonomickým růstem země.

Až se nicméně noví vůdci země chopí po Dvou zasedáních moci, budou se muset vypořádat s dosavadním modelem ekonomiky, který z Číny dělá stále častěji stojící světovou výrobní linku s rostoucími dluhy i stále nebezpečnější realitní bublinou.

 

Čtěte také:

Chu Ťin-tchao slíbil, že čínská ekonomika do roku 2020 zdvojnásobí. Odborníci jsou skeptičtí

Průmyslová výroba v Číně zpomaluje, inflace stoupá

Čínská města rozprodávají pozemky, zoufale potřebují peníze

Nejlepší fiktivní prodeje v Číně a analýza čínské ekonomiky od investičního guru Jima Chanose