20130303-cinska-medicina
Lékaři čínské medicíny - ilustrační foto. (Munshi Ahmed/Bloomberg via Getty Images)

Zajímalo vás někdy, jak vlastně funguje tradiční čínská medicína? Je to nějaká magie? Metafyzika? Tradiční čínská medicína (TČM) staví na naprosto odlišných základech než moderní „západní medicína“. Staví na filozofii staré Číny, ale to neznamená, že je méně účinná než jiné metody léčení, často je tomu právě naopak. Člověka totiž bere z holistického hlediska.

Jak tedy TČM funguje? Řekněme, že přijdete k lékaři nebo terapeutovi TČM s nespavostí. Doktor musí o vás, stejně jako v západním lékařství, zjistit celou řadu informací, i když používá jiné přístupy. Součástí řádného vyšetření by měl být podrobný rozhovor, vyšetření pulzu a jazyka. Kromě toho se může terapeut vyptávat na čas, kdy se budíte anebo na vaši stolici a podobně. Cílem je zjistit příčinu zdravotního problému (neboli nerovnováhy v těle), o kterou z mnoha druhů nespavosti se jedná a nalézt vhodný nástroj k jejímu eliminování, popřípadě kombinaci nástrojů.

Je na terapeutovi, aby dle své zkušenosti vybral vhodné nástroje. Můžete například dostat doporučení ke změně stravy, neboť ta může ovlivnit rovnováhu jinu a jangu v těle stejně jako akupunktura. Bohužel ke změně jídelníčku často člověka přinutí až vážné onemocnění nebo nepohodlí. Dalším doporučením může být konzumace bylinných směsí. Fytoterapie je ostatně jednou z hlavních disciplín čínské medicíny.

Pacient se musí chtít změnit

Nemálo důležitým faktorem je i změna uvažování a životního stylu. „Někdy pacientovi musím říci: „Tohle nesmíte (dělat), jinak to nikdy nevyléčíme. A on to musí pochopit, on se musí rozhodnout, jestli bude pokračovat dál.“ říká Jozef Lucký z TCM Clinic a podotýká, že žádná zázračná pilulka, která by fungovala okamžitě, neexistuje. Myšlení ovlivní hodně, ale i když je řada klientů ze začátku skeptických, neznamená to, že mu léčba nepomůže. „Úspěšnost rozhodně nezáleží na tom, co si člověk myslí,“ s úsměvem ubezpečuje Ludmila Bendová z Kliniky Pivoňka, ovšem podotýká, že u některých pacientů může léčba kvůli komplikovanosti problému trvat dlouho anebo se nedá vyřešit vůbec.

Jak si najít dobrého lékaře/terapeuta čínské medicíny?

  • reference od pacientů

  • není dobrý ten, co slibuje, že všechno vyléčí nebo bude nutit vysadit léky

  • dobré obrátit se na zavedené instituce (viz níže). Ty vedou seznamy praktiků, kteří u nich studovali.

  • při osobním kontaktu je dobré se co nejvíc ptát na to, co se dělá a proč se to dělá. Správně vyškolený praktik by měl vědět, proč danou metodu používá a co jí docílí.

Pro více informací včetně seznamu praktiků navštivte tyto weby: Komora TČM, Česká sinobiologická společnost, Česká lékařská akupunkturistická společnost

I ti, kdo si prošli úspěšnou léčbou, přiznávají, že to nebylo zadarmo. „Není to, že by do toho člověk nedal velké úsilí a velkou práci. Není to zázrak, kdy přijdu do ordinace, doktor mi promluví třičtvrtě hodiny do duše, pak mi dá dvacet minut jehličky, já jedu domů a jsem fit tři měsíce. Pořád na tom musím makat,“ upozorňuje paní Roučková z Plzně, které TČM pomohla k rychlejšímu zotavení se z rakoviny prsu. Potvrzuje tak odvěkou pravdu – žádná ztráta, žádný zisk.

Duševní rovnováha

Protože duchovní a tělesná schránka jsou podle čínské medicíny propojeny, je třeba také klást důraz na duševní pohodu. Už bible čínské medicíny, Vnitřní kniha Žlutého císaře (Chuang-ti nej-ťing) praví, že za všechny nemoci mohou ze tří čtvrtin emoce. A ty mohou v těle nadělat pěknou neplechu. Číňané mají dokonce zmapováno, jaké emoce ovlivňují který orgán, že do plic se ukládají smutky, do jater vztek a tak podobně. Duch tedy podle tradiční čínské filozofie ovlivňuje hmotu, a proto zbavit se různých strachů, úzkostí, výčitek a dalších emocí může ovlivnit vaše zdraví víc než léky, bylinky nebo zdravější jídelníček.

Terapeut TČM je vlastně i takovým poradcem zdravého stylu života a může vám dát doporučení, jak brát při svých aktivitách ohled na roční období, na to, co a kdy jíte a na lepší celkovou životosprávu. Co mnozí klienti TČM oceňují, je kromě fyzické léčby i terapie ducha. Začínají se na sebe a svět dívat jinýma očima.

Které choroby lze čínskou medicínou léčit?

Je jich celá řada. „Každá nemoc, která se nechová uniformně, kolísá v intenzitě, třeba někdo má velké revmatické bolesti, ale jeden den v týdnu je má menší. To je známka, že se mu dá pomoci,“ říká doktor Lucký, ale připouští, že existuje i spousta nevyléčitelných onemocnění.

20130303 TCMbankovani
Baňkování je jednou z technik tradiční čínské medicíny. Ta je u nás čím dál populárnější. (Flickr/AmySelleck)

Nejčastěji klienti přichází s únavou, alergiemi, chronickými záněty, bolestmi zad a kloubů, poruchami zažívání či stresem. A jaké jsou výsledky? „Hodně to záleží na jejich spolupráci. Pokud pacient spolupracuje, a to je nutné hlavně u chroničtějších obtíží – v oblasti životosprávy, rytmu dne, stravy a tak dál, pak jsou výsledky většinou výborné až překvapující,“ poukazuje doktorka Bendová.

Ale ne každý léčbu ustojí. Paní Svatava z Jižní Moravy se svého atopického ekzému nezbavila. Doktor čínské medicíny jí předepsal bylinky v tabletách a úpravu jídelníčku. Zároveň ji upozornil, že se ekzém potom, co začne bylinky užívat, nejdřív zhorší, aby postupně slábl. Jde o dlouhodobou léčbu. „Já jsem to prostě nevydržela. Brala jsem to měsíc a olezla jsem tak strašně moc, že jsem to nezvládla a přípravek vysadila,“ přiznává žena. Navíc říká, že tehdy byla na úřadu práce a neměla na nákup poměrně drahých bylinek finance.

Západní a čínská medicína se nemusí vylučovat

Západní a čínská medicína se nemusí vylučovat, často se naopak doplňují. Platí to hlavně u vážných chorob. „Tabu je u nás léčit čínskou medicínou onkologická onemocnění. Doplňková léčba může nastoupit až po chemoterapii,“ vysvětluje Lucký.  Kladné zkušenosti s tím má i paní Hana Roučková z Plzně, která si prodělala rakovinu prsu. Dnes už je v pořádku a říká: „Díky čínské medicíně jsem v pořádku přestála všechny ty chemoterapie a radioterapie. Pak doktor Čížek mi předepisoval bylinné čaje. V porovnání se spolupacientkami jsem absolvovala sérii chemoterapií bez jakýchkoliv odkladů a komplikací,“ pochvaluje si paní Roučková a říká, že jí čínská medicína usnadnila vše vydržet, netrpěla nachlazeními v důsledku ztráty imunity a i bolesti byly daleko kratší než předtím. Na popáleniny způsobené chemoterapií pak používala speciální čínský olej, a to jí pomohlo k rychlému hojení kůže.

Na tradiční čínské medicíně si pochvaluje hlavně přístup terapeutů: „Když mi diagnostikovali rakovinu, každý kouká jen na tu diagnózu, zkoumá místa, kde se bude operovat a ozařovat, ale doktor Čížek jako jediný na mně koukal jako na člověka, jako na celek. Bral mě jako mámu, jako manželku, že mám emoce a strach."

 

Ihned při první návštěvě u něj se proto rozhodla léčbu nastoupit. I s odstupem času oceňuje to, že se lékař ptal na věci, na které se normální lékař běžně neptá, a hovořil s ní z filozofického pohledu TČM. „Dneska s vámi každý jedná na rovinu. Přejedou vám prsa a řeknou: ´Máte rakovinu, přijďte za dva dny, až budou laboratorní testy.´ Ale jestli vy domů vůbec dojdete, to nikdo neřeší,“ popisuje tvrdou zkušenost žena. Vysvětluje, že díky tomuto přístupu pochopila mnohé, a přestala se na svou nemoc dívat jako na něco zlého a cizího. „Pochopila jsem, že rakovina není žádný můj protivník. To je to, co si člověk v těle vytvoří sám. Tělo mu už dlouho vysílalo signály – že mu není dobře, že je unavený. On to ignoroval, a tělo pak udeří tady s tímto.“ 

A tak se při léčbě těla naučila i jinak přemýšlet. Podle ní to klíčově přispělo k tomu, že dokázala tak velkou nemoc zvládnout. Místo strachu si začala sama sebe vážit a víc se o sebe starat. „Dneska když budu mít teplotu, rýmu, kašel, jsem schopná jít do práce a říct: „Podívejte se, potřebuji si na čtyři dny lehnout a pak budu fajn. A opravdu to tak funguje, ta práce tam počká. A tohle jsem já nikdy neuměla,“ uzavírá žena.

Čtěte také:

Čínská medicína v Česku – zájem o léčbu i studium roste

Příběhy z medicínské praxe: Nedostatek snášenlivosti může zničit zdraví

Jak si najít dobrého akupunkturistu