20130225 cina eko
Ilustrační fotografie. (NTD News)

Za loňský rok 2012 odteklo z Číny přes 117 miliard amerických dolarů kapitálu. Ukazují to údaje státních úřadů. To potvrzuje dřívější data, podle kterých se z Číny přesouvají velké sumy pokoutně nabytých peněz.

Státní správa devizového trhu údaje zveřejnila prvního února. Obří deficit státního kapitálu je dramatickým obratem oproti předchozímu roku, kdy země oplývala přebytkem cizí měny v hodnotě 220 miliard dolarů.

Kontrolní orgán komunistické strany v lednu oznámil, že z Číny vloni zmizelo přes sto milionů nezákonně získaných dolarů. Informoval o tom týdeník Economic Observer.

Profesor Frank Tchien Sie z Univerzity Jižní Karolína v Aikenuse se domnívá, že jde o odraz toho, jak lidé ztrácejí důvěru v politickou a ekonomickou stabilitu státu.

Odliv financí může pro ekonomiku znamenat i další problém: „Finance mohou být v Číně reinvestovány a tvářit se jako zahraniční investice. Tím se využije daňového zvýhodnění a majetkových úlev a uštědří to další úder čínské ekonomice. Zisk z investic se pak z Číny převede, a to způsobí další úbytek bohatství,“ uvedl profesor Frank.

Pozorovatelé tvrdí, že odliv kapitálu v roce 2012 byl vyvolán obavami z krachu čínské ekonomiky. Profesor Sie říká, že tento trend bude pokračovat i nadále.

 

Video poskytla Televize NTD


„Kapitál poputuje z Číny i nadále a tempo se zvýší. Zkorumpovaní úředníci mají strach z pádu strany, a budou si chtít majetek zachránit tím, že ho převedou do zahraničí,“ říká profesor Frank.

Čínská média psala o prudkém nárůstu funkcionářů, kteří rozprodávají nemovitosti. Bojí se avizovaného tažení proti korupci. Economic Observer v lednu napsal, že ústřední disciplinární komise komunistické strany očekává, že se letos z Číny přesune 150 milionů dolarů nabytých nepoctivým způsobem.

 

Čtěte také:

Pod maskou bohaté země - chudoba, manipulace s měnou, bankroty a útěky boháčů