Logo ČRo6. (rozhlas.cz)
Logo ČRo6. (rozhlas.cz)

Český rozhlas 6 odvysílal svoji poslední relaci pravidelného týdeníku Zaostřeno na lidská práva.

Jeho posledními hosty měli tu čest být Milan Kajínek, šéfredaktor české pobočky Epoch Times, který se specializuje na Čínu, a redaktor tohoto deníku Petr Šváb.

Autorka pořadu Jarmila Balážová ve dvacetiminutové relaci se svými hosty hovořila o svobodě vyjádření, umění a návratu prastaré čínské kultury navzdory čínskému režimu.

Do ČR totiž zavítá proslulý soubor Shen Yun Performing Arts, který se vydává na své světové turné. Komunistický režim Číny zasahuje do jeho představení a snaží se tak soubor v očích návštěvníků politickými a ekonomickými tlaky poškodit. Objevila se řada případů po celém světě i v České republice.

V roce 2008 do České televize, která pozvala umělce ze Shen Yun do pořadu Dobré ráno, přišel dopis od čínské ambasády, která jí vyzývala, aby se zdržela účasti na představení. Moderátor České televize dopis ukázal na kameru a na adresu ambasády uvedl: „Nejsme čínská televize, nejsme ani státní televize, takže naší výhodou je, že si můžeme zvát koho chceme. V Číně je to možná trochu jinak.“

Shen Yun Performing Arts

Shen Yun Performing Arts navazuje na prastaré tradice starých čínských mistrů – básníků, hudebníků, tanečníků i malířů, v jejichž životě vždy hrála důležitou roli víra, úcta k člověku a přírodě, sebezdokonalování a meditační praxe. Umělci Shen Yun Performing Arts tyto prastaré tradice obnovují, navazují na ně a ve své umělecké tvorbě je dále rozvíjejí.

Média i kritici často charakterizují představení SHEN YUN jako nádherné, úžasné, „dech beroucí“, které vyzařuje silnou pozitivní energii.

Shen Yun byl založen v roce 2006 v New Yorku s cílem oživit 5 000 let čínské kultury se všemi jejími duchovními a morálními hodnotami. Dnes má již tři soubory s prvotřídními umělci z různých částí světa a mnozí z nich jsou vítězové mezinárodních tanečních či hudebních soutěží. Shen Yun každý rok připravuje jedinečný program s novými tanci, hudbou a kostýmy, vystoupí ve více než 100 městech po celém světě a představení tak zhlédne více než milión diváků.

Pořad byl odvysílán 22. února - ve 21:40 hodin.

Zvuková stopa záznamu z rozhovoru.

 

Čtěte také:

Divadlo: Shen Yun Performing Arts - Praha 2013

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

Člen představenstva Rotary Club: Shen Yun ´krásný a poučný´

Legendární holywoodská herečka očarována Shen Yun