20130217 kilgour
David Kilgour, kanadský právník, jeden z autorů vyšetřovací zprávy o nezákonném odebírání orgánů lidem praktikujícím Fa-lun Kungu v Číně. (NTD News)

V kanadském parlamentu se něco takového stalo vůbec poprvé.

Dva kanadští právníci vypovídali před podvýborem pro mezinárodní lidská práva o tom, že čínský režim zabíjí své vlastní občany, aby zpeněžil jejich vnitřní orgány.

„V Číně se na nový orgán čeká dny a týdny. Všude jinde ve světě měsíce a roky... Extrémně krátká čekací doba na orgán od zesnulé osoby značí jediné: že existuje rozsáhlá banka živých lidí, kteří mohou být kdykoli zabiti, aby mohl být potřebný orgán obratem dodán,“ uvedl obhájce lidských práv David Matas.

„David Matas a já jsme jen mezi lety 2000 až 2005 napočítali 41 500 transplantací, jejichž jediným vysvětlitelným zdrojem jsou věznění příznivci Fa-lun Kungu (Falun Gongu),“ říká právník David Kilgour.

Před sedmi lety – právě v budově kanadského parlamentu – Matas a Kilgour zveřejnili svou první vyšetřující zprávu. Ta se věnovala podezřením, že Komunistická strana Číny nechává odebírat orgány vězněným stoupencům meditační praxe Fa-lun Kung.

V roce 1999 spustily komunistické úřady v celé Číně kampaň na potlačení této populární čchi-kungové, meditační praxe. Asi 70 milionů Číňanů, kteří se Fa-lun Kungu věnovali, byli náhle odsuzováni a vystrčeni na okraj společnosti. Stovky tisíc osob bylo zadrženo a uvězněno. V roce 2006 se pak začala vynořovat první podezření o násilném odebírání orgánů pro komerční účely.

„Podle výzkumu, který jsme s Davidem Matasem uspořádali (a shrnuli v knize Krvavá sklizeň (Bloody harvest), která byla předána předsedovi našeho parlamentu), byli praktikující Fa-lun Kungu od roku 2001 zabíjeni doslova po tisících. Jejich orgány pak čínské úřady na černém trhu prodaly domácím i zahraničním pacientům,“ sdělil Kilgour.

Kilgourova a Matasova kniha si na mezinárodní scéně získává stále větší pozornost.

„Sesbírali tolik nepřímých důkazů, že jakákoli vláda na světě by se od podobných podezření chtěla okamžitě očistit, dokázat, že všechno je jinak a vyvrátit vznesená obvinění. To, že to čínská vláda neudělala, je velmi, velmi podivné,“ uvedl předseda podvýboru pro mezinárodní lidská práva Scott Reid.

Matas dodává, že celá věc se Kanady dotýká více, než by se mohlo zdát. Čínská těžební společnost, která je zapletená do perzekuce praktikujících Fa-lun Kungu v Číně, si v Kanadě otevřela svou pobočku.

„Těžební společnost China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) je přímo řízena Komunistickou stranou Číny. Strana také zřídila úřad, který organizuje pronásledování Fa-lun Kungu, Úřad 610, pojmenovaný podle data založení (10. 6. 1999). Korporace Bohai – čínská filiálka CNOOC – provozuje svůj vlastní Úřad 610,“ říká David Matas.

Kanadský premiér byl v minulosti kritizován za to, že výměnou za kontrakt v hodnotě 15 miliard dolarů povolil Číně, aby zestátnila kanadská mělčinná ropná ložiska.

Někteří kanadští zákonodárci jsou toho názoru, že lidská práva by měla mít přednost před obchodními zájmy.

„Můj kolega z Liberální strany Irwin Cotler už pracuje na návrhu zákonného usnesení, který hodlá představit hned, jak bude dokončen. Měl by být velmi silným signálem pro Čínu, že Kanada se staví za lidská práva a bude bránit lidi, kteří jsou zcela prokazatelně utiskováni a zneužíváni,“ sdělila poslankyně za Liberální stranu Judy Sgro.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

V Kanadě probíhá diskuze o podezření z násilného odběru orgánů v Číně (video)

Petice adresovaná vládě USA, aby se zasadila proti loupežím orgánů v Číně