20130121 energie
Větrné elektrárny jsou jedním z alternativních zdrojů energie, kterým se Čína snaží řešit své katastrofální problémy s ovzduším. (NTD News)

Čína tento týden slíbila, že se připojí k Mezinárodnímu úřadu pro obnovitelnou energii a pomůže obrátit svět k větrné, solární a vodní energii. Někteří kritikové však zpochybňují přínos čínských investic do ekologických technologií.

Ovzduší v Pekingu a dalších třiceti čínských městech se o minulém víkendu změnilo doslova v jed. Údaje o míře znečištění a obsahu drobných škodlivin, které se mohou dostat do plic, svědčí o rekordních číslech. Nemocnice musely přijmout řadu pacientů s dýchacími obtížemi.

„Je to kvůli vysoké závislosti na uhlí. Myslím si, že docházelo k velkému posunu v ekonomickém rozvoji založeném na uhlí, protože je levné. Ale teď vidíme, jaké jsou skryté následky. Dopady na zdraví lidí, dopady pro životní prostředí,“ říká doktor Keith Stewart z kanadské pobočky Greenpeace.

Čína je největším producentem uhlí a zároveň také jeho největším spotřebitelem. Ročně se v zemi použije v průměru 3,6 miliard tun uhlí. Zároveň je však Čína největším investorem do obnovitelné energie.

Podle zprávy o investicích do ekologických technologií je Čína na první příčce. Do obnovitelné energie vložil Peking 52 miliard USD, čímž posunul USA na druhé místo.

„Žene dolů ceny obnovitelné energie, díky čemuž bude dostupnější. Například čínské investice do solární energie srazily náklady v posledních třech letech o nějakých 40 procent. A očekává se, že v následujících třech letech poklesnou o dalších 40 procent,“ uvedl doktor Stewart.

Ekonomický expert Frank Tien Sie však říká, že by v tom mohl být jeden háček. Má za to, že čínský režim se víc zajímá o zisk než o životní prostředí.

„I když vyrábí takzvané produkty zelené energie jako solární panely, vůbec se nestarají o životní prostředí, ale naopak dál pokračují v jeho ničení. Proto se čínské výrobky, včetně solárních panelů, snadno prodávají na americkém a evropském trhu. Jejich ceny jsou tak nízké, že vytlačí západní konkurenci,“ říká doktor Frank Tien Sie z Univerzity Jižní Karolína v Aikenu.

Podle posledního plánu pětiletky hodlá Komunistická strana Číny využít do roku 2015 75 GW energie pocházející z větrných a solárních farem. To by mohlo nahradit kolem 37 uhelných elektráren.

Zda se jim to povede, ještě nelze určit. Co se týká jedovatého ovzduší v Pekingu, úřady nařídily lidem, aby nevycházeli ven a byli trpěliví během toho, co čínský premiér Li Kche-čchiang nazval „dlouhodobý“ úklid.

 

Čtěte také:

Obama zakázal čínské firmě stavbu větrných elektráren

Znečištěné ovzduší v hlavních čínských městech je častou příčinou úmrtí (video)

Ó, ten pekingský vzduch: Zveřejnění kvality ovzduší americkou ambasádou vyvolalo nevoli čínské vlády

Čínský režim padne kvůli znečištěnému životnímu prostředí – říká bývalý zpravodaj