20130117 cina
Ilustrační záběr. Studenti z Free Tibet protestují pod novým elektronickým billboardem agentury Sin-chua na newyorském Times Square. (Stan Honda/AFP/Getty Images)

Cenzura v Číně je jednou z nejtvrdších na světě. Ústřední oddělení propagandy (UOP), které spadá přímo pod vládnoucí komunistickou stranu, je tradičně tajnůstkářské a příliš se neví, jakým způsobem pracuje. Jeden z pracovníků oddělení, který má za úkol korektury textů, však 6. ledna 2013 na svém blogu poodhalil zákulisí své práce.

Informace se objevily v době cenzurní rozepře v liberálních novinách Southern Daily, kdy novináři začali stávkovat na protest proti vnucené změně obsahu vydání jejich novoročního listu. Korektor UOP, jistý pan Ceng Li, pracuje jako korektor a ve svém blogu píše, že patří do týmu, který „má zaručit, že noviny směřují správným směrem ve své funkci ovlivňování veřejného mínění“.

Jak uvedl hongkongský deník Apple Daily, Ceng na svém blogu vysvětluje: „Aby se zajistilo hladké publikování novin bez chyb, má (společnost) Southern Media Group interní skupinu pro kontrolu kvality. Já jsem členem této skupiny, kontroluji Southern Weekly a pomáhám šéfredaktorovi hlídat kvalitu týdeníku.“

Podle cenzora se v každém vydání najdou články, které je třeba stáhnout. Normálně je třeba provést zásadní opravy v přibližně deseti článcích a mnohé se na světlo světa nedostanou nikdy. Od nástupu nového vedení provinční pobočky oddělení propagandy v květnu 2012 se kontrola ještě zpřísnila. Reportéři nesměli dělat rozhovory nebo psát články, dokud jim nebyl námět článku schválen.

Apple Daily sepsal nařízení, která oddělení propagandy vydalo:

1.  Nepište, nekomentujte a nedělejte rozhovory týkající se bývalého stranického tajemníka Čchung-čchingu Po Si-laje a bývalého zástupce primátora Čchung-čchingu, Wang Li-ťüna.

2. Je podezření, že řada alkoholických nápojů obsahuje plastifikátory. Použijte tiskové zprávy Sin-chua (státní tisková agentura, pozn. red.) a záležitost bagatelizujte.

3. V okrese Kuang-šan v provincii Che-nan bylo při incidentu pobodáno 22 studentů. Použijte tiskové vyjádření Sin-chua, ale neumisťujte zprávu na přední stranu.

 4. Některé budovy ve městě Fo-šan používaly při stavbě mořský písek. Nedělejte s nikým rozhovor na toto téma a nekomentujte jej. (Je nelegální používat mořský písek jako stavební materiál, aniž by byl zbaven soli. Mořská sůl narušuje vystužovací ocel a narušuje tak pevnost železobetonové konstrukce).

5. Toto jsou snímky Si Ťin-pchinga kolující na internetu, kdy navštívil provincii Kuang-tung a zůstal v jednom hotelu. Nepoužívejte je.

6. Nepřetiskujte ani nepište o aféře ředitele ústředního výboru pro kompilace a překlady.

7. O korupčním případu Čchü Ťien-kua, bývalého ředitele čuchajské pobočky China Guangfa Bank, informujte pouze v krátkosti.

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Čínský spisovatel Li Čcheng-pcheng o zákazu promluvit na své autogramiádě: „Jsou to magoři.“