20130116 cenzura
Čínský populární spisovatel Li Čcheng-pcheng si na své autogramiádě na protest nasadil masku. (NTD News)

Debata o zásahu cenzora v novinách Southern Weekly již pomalu slábne. Překvapivě mírný postup režimu proti jeho novinářům kontrastuje s pronásledováním jiných aktivistů požadujících svobodu pro média.

Pro populárního bloggera a spisovatele Li Čcheng-pchenga se sobotní autogramiáda v Čcheng-tu změnila v doslova tichý protest.

Li v Čcheng-tu křtil svou novou knihu „Celý svět ví“. Tajná policie mu ovšem zakázala, aby při této příležitosti pronesl veřejný projev, jakkoli komunikoval se svými fanoušky či jim jen třeba poděkoval. V reakci na to napsal Li na svůj účet na sociální síti Weibo: „Jsou to magoři.“

„Úřady se chovají pořád stejně, jen aby udržely takzvanou stabilitu. Tím si ospravedlňují podobně absurdní příkazy. Veřejnost je tím ale jen znechucená,“ pronesl básník Jie Kchuang-čeng.

Li je především ve světě rychle rostoucích sociálních médií v Číně vlivná osoba. Na sociální síti Weibo má na šest milionů fanoušků. Během aféry okolo deníku Southern Weekly se velmi razantně vyjadřoval na podporu svobodného tisku.

Jeho velká popularita je také zřejmě to jediné, co brání čínskému režimu, aby proti němu zakročil tvrději. Obává se totiž možného odporu jeho podporovatelů.

Video poskytla Televize NTD

 

Zákaz veřejně promluvit na autogramiádě si Li nenechal líbit nejen svým statusem na internetu.

Na autogramiádě se objevil s tričkem, na kterém bylo napsáno „Všechny vás miluji“. Na obličej si pak jako protest proti zákazu nasadil masku. Totéž udělalo i několik jeho příznivců.

Li Čcheng-pcheng byl původně sportovním komentátorem. Je respektovaným esejistou a kritikem společenských poměrů. V rozhovoru, který s ním o kauze kolem Southern Weekly dělal japonský deník Asahi Shimbun mimo jiné prohlásil, že Čína nepotřebuje novou letadlovou loď ani nemusí být druhou nejsilnější ekonomikou světa; v prvé řadě potřebuje, aby její sdělovací prostředky směly říkat pravdu.

 

Čtěte také:

Novináři z čínského Southern Weekly bojují s cenzory (video)

Čína: Boj proti cenzuře médií pokračuje, vydavatel deníku Beijing News rezignoval (video)

Čína vězní třetí největší počet žurnalistů na světě

Proč Čína opět zpřísňuje cenzuru internetu?