20130109 casopis
Čínský časopis Southern Weekly. (NTD News)

Zápas o svobodu tisku není v Číně žádnou novinkou. Ale nyní se jeden případ v jižní Číně překvapivě stal „věcí veřejnou“.

Šest novinářů z časopisu Southern Weekly podalo ve čtvrtek formální stížnost proti Tchuo Čenovi, šéfovi propagandy provincie Kuang-tung. Žádost, aby Tchuo odstoupil, vzápětí podpořilo dalších 51 žurnalistů, kteří u Southern Media Group dříve pracovali.

Stížnost se týká úvodníku, který měl časopis uveřejnit na Nový rok. Článek původně volal po politické reformě – po Tchuově zásahu se ale změnil v oslavu komunistické strany. Editoři navíc o změnách nebyli informováni.
 
„Editoři jsou dlouho a silně omezováni. Tato rozsáhlá předělávka jejich článku je urážkou tzv. nezávislosti médií. Je to útok úřadů na média, brutální zásah do práva veřejnosti na svobodu vyjadřování“, řekl bývalý editor lidového rozhlasu provincie Che-pej Ču Sin-sin.
 
Editoři Southern Weekly žádají konkrétní vyšetřování toho, co nazývají „vážným narušováním procedury zveřejňování článků“.

Video poskytla Televize NTD


 
Kauza mezitím vzbudila veliký ohlas na serveru Weibo, který je čínskou obdobou Twitteru. Spisovatel a kritik Li Čcheng-pcheng, který má na Weibo více než šest milionů následovníků, přirovnal Tchuův cenzorský zásah ke spálení časopisu jako takového.
 
Cenzoři ovšem už také zasahují: slovní spojení „Southern Weekly“ už je na Weibo blokováno. Některým členům redakce také byly zrušeny jejich účty.

Jakmile někdo na server znovu umístí text dopisu žádající Tchuovo odstoupení, dokument je okamžitě smazán.

Southern Media Group je mediální skupina založená v roce 1984, známá pro svou odvážnou reportážní činnost. I když se do sporu s propagandistickou mašinérií režimu dostává pravidelně, tentokrát je spor nezvykle vyhrocen a editoři nejeví ochotu ustoupit.