Zákazníci v čínské Šanghaji, si prohlížejí iPad mini s nainstalovaným "Velkým rudým bratrem". (PETER PARKS/AFP/Getty Images)
Zákazníci v čínské Šanghaji, si prohlížejí iPad mini s nainstalovaným "Velkým rudým bratrem". (PETER PARKS/AFP/Getty Images)

V čínském vedení nastaly změny. Po nedávném předání moci nenastoupili do hlavních pozic reformátoři a lidumilové, ale konzervativní komunisté, kteří dostali za úkol udržet rozkládající se komunistickou stranu u moci co nejdéle.

Strana má pod kontrolou rádia, tištěná média i televizní kanály. Jediným místem, které nemohou naplno kontrolovat ani policisté a speciální software, je internet. Nový šéf čínského ministerstva propagandy Liou Čchi-pao se proto podle BBC rozhodl uvést v platnost nové postupy pro komunikaci Číňanů on-line.

Pokud se dosud dalo hovořit o anonymním bloggování, odhalování korupce státních úředníků nebo glosování současné politické a lidsko-právní situace v zemi, nyní se má podle šéfa propagandy každý uživatel registrovat pod svým pravým jménem.

Důvod je následující. Uveďme si případ z praxe. Jistý pan X v nejmenovaném čínském městě sdílí na internetu svoje názory na postupy komunistického režimu. Druhý den zvoní telefon v jeho bytě. Po zvednutí hovoru se ozve policista, zaměstnanec oddělení propagandy, aby dotyčného upozornil, že se má dostavit na policejní stanici. Jeho IP adresa byla odhalena a internetová policie lokalizovala jeho polohu a totožnost.

Samozřejmě není pro policisty snadné rychle a účinně konkrétního bloggera vyhledat, odhalit a zatknout. Nový zákon o povinné registraci by měl mít pro režim několik nových usnadnění. Kdokoliv by chtěl promluvit o zločinech režimu, státních úředníků nebo kritizovat vládu, bude muset svoje názory psát pod vlastním jménem, což jej, pokud se na něj policie zaměří, uvede v nebezpečí zatčení a následného procesu „převýchovy“. Policie tak bude moci snadno identifikovat jednotlivé zdroje příspěvků a napadat „nepohodlné“ občany.

Západní společnosti a cenzura čínského internetu

Začátkem roku 2010 sdělila Společnost Go Daddy Inc., která je současné době největším akreditovaným registrátorem doménových jmen a čísel na světě, americkému kongresu, že přestane poskytovat registrace domén v Číně.

„Zdá se, že Čína nedávno zvýšila dohled a monitorování internetové aktivity svých občanů,” říká Christine Jonesová, generální tajemnice společnosti Go Daddy Inc. „Učinili jsme rozhodnutí, že nechceme jednat jako agent čínské vlády.“

Go Daddy Inc. odešli proto, že čínský režim nařídil všem společnostem s registrovanou doménou .cn, aby se zpětnou platností poskytly svoji úplnou fotografickou identifikaci. Což mělo v konečném důsledku znamenat, že vláda bude mít kompletní přehled o všech majitelích internetových domén. Tedy pokud se někde na internetu objeví „nežádoucí“ obsah, „podáme si majitele domény,“ libovali si komunističtí kádři.

Společnost Go Daddy Inc. odešla záhy poté, kdy vyhlásila společnost Google, že již dále nehodlá cenzurovat obsah čínského internetu a odchází z Číny.

Žaloba na Cisco group

Svědomí se začalo zvedat i na jiných místech v zahraničí. Koncem roku 2011 byla obžalována softwarová společnost Cisco za vědomou podporu porušování lidských práv v jiné zemi. Cisco na zakázku právě pro čínský režim vyvíjela software k eliminování zmínek o politicky citlivých tématech nazvaný „Projekt Zlatý štít“ (Golden Shield Project).

Cisco může namítat, že nepomáhalo mučit a zabíjet komunistům nepohodlné disidenty, právník Daniel Ward a nadace Human Rights Law ovšem tvrdí, že mají důkazy, které jasně ukazují, že šéf Cisca John Chambers a další vedoucí manažeři společnosti věděli o mučení a pronásledování lidí čínským režimem, přesto však dále pomáhali čínským úřadům disidenty vystopovat.

Na tyto skutečnosti upozornil již před šesti lety bývalý konzultant čínské větve globální PR agentury APCO Ethan Gutmann. Ten se osobně účastnil řady jednání mezi zahraničními podniky a čínskými funkcionáři a později prohlásil, že zástupci komunistického režimu mluvili o svých požadavcích velmi otevřeně.

Nešlo tam o nic vágního. Ti funkcionáři byli velmi přímí - potřebujeme monitorovat internet, potřebujeme sledovat tok informací a dohledat ho zpět ke zdroji a potřebujeme to dělat v reálném čase. Pokud Cisco tvrdí, že nevěděli, k čemu se bude jejich zařízení používat, tak lžou. ... Není možné aby získaly 80% čínského trhu s routery, aniž by dostali velmi jasné instrukce," uvedl Ethan Gutmann v roce 2006 pro televizi New Tang Dynasty.

Ve své knize Loosing New China Gutmann píše, že když v roce 2002 na China Information Infrastructure Expo navštívil stánek kanadské firmy Nortel, vedoucí technik jej ujistil, že vyvinuli systém, který dokáže sledovat informační tok se stoprocentní účinností, který byl speciálně navržen, aby „chytil Falun Gong". Rozumějme Falun Gong je pro čínský režim nejcitlivější a také nejcenzurovanější slovo a téma. Jedná se o 70milionovou skupinu lidí, kteří se od roku 1992 začali věnovat metodě pro rozvoj těla a mysli zvané Falun Gong (meditační cvičení a duchovní nauky o morálce), která pozvedla v čínské společnosti vlnu návratu k prastaré čínské kultuře a ztraceným morálním hodnotám.

Prezentace firmy Cisco na China Information Infrastructure Expo byla ještě obsáhlejší - prodejce mu vysvětlil, že s jejich zařízením si může každý čínský policista jen podle občanského průkazu okamžitě v terénu zobrazit, jaké stránky dotyčná osoba na internetu za poslední dva měsíce navštívila, co na internetu zveřejnila a dokonce obsah e-mailů, které poslala.

Nadace Human Rights Law v květnu 2011 Cisco zažalovala u federálního amerického soudu v kalifornském San José. Pokud dojde k soudnímu procesu, může podle ochránců lidských práv dojít k preventivnímu zastrašení všech zahraničních firem, které v Číně vědomě napomáhají k porušování mezinárodních dohod o lidských právech.

Ať už jde o zmiňovaný Falun Gong, u něhož počet příznivců překročil počet členů komunistické strany (60 milionů) nebo o bloggery, lidsko-právní aktivisty, disidenty a další kritiky režimu, ale i členy strany, ať jsou jakkoliv rozumní, mírumilovní nebo pokrokoví, pokud neuznávají cokoliv, co strana chce, dělá a prosazuje, vnímá je čínský režim jako hrozbu. Proč? Cokoliv, co povede k prvkům demokracie, dialogu, možnosti upozornit na zločiny a korupci státních úředníků a podobně, ohrožuje především ty státní úředníky, kteří jsou u moci. Protože každý z nich má „na triku“ nějaký ten policejní zásah, zpronevěření státních peněz či krádež majetku, udání, zatčení, politicky zmanipulovaný soudní proces nebo lidské životy, budou se snažit o to, aby se režim udržel co nejdéle, čímž se snaží oddálit také to, že budou sami muset čelit zodpovědnosti.

 

Čtěte také:

Go Daddy přestane poskytovat čínské domény – odmítá nové požadavky čínského režimu

Přes internetovou cenzuru v Číně se nedostane ani Sin-chua (video)

Uvolňuje Čína cenzuru na internetu? (video)

Povýšili šéfa čínské internetové cenzury (video)

Čínské úřady zostřují cenzuru, začaly blokovat i sítě VPN

Google oficiálně přestal cenzurovat své vyhledávání z Číny

Cisco obžalováno z napomáhání k zatýkání a mučení čínských disidentů

Čínský novinář propuštěn po 10 letech z vězení, kam mu pomohl Yahoo