Článek z cyklu Morální základy české společnosti

Obálka knihy Hommage a Bohuslav Reynek (kosmas.cz)
Obálka knihy Hommage a Bohuslav Reynek (kosmas.cz)


Bohuslav Reynek

BEATA EST VITA CONVENIENS NATURAE SUAE

Snad již o pojmu krásy mluvili mnozí umělci, hudebníci, znalci, mudrci či výtvarníci. Někdo namítne – jak lze vůbec krásu definovat? Není to pojem velmi relativní? Každému se líbí něco jiného. Co je pro jednoho krásné, pro jiného už být nemusí.

Podle Bohuslava Reynka je krása důležitým, ba dokonce mocným projevem života. Šťastný je zejména ten, kdo dokáže nalézt krásu uvnitř sebe.

Plachý básník se narodil 31. května 1892 v Petrkově u Havlíčkova Brodu (dříve Německého Brodu) jako jediný syn statkáře. Tento člověk, v ústraní žijící na statku, se stal českým básníkem, překladatelem a v neposlední řadě také grafikem.

Počátkem první světové války se seznámil s proslulým vydavatelem Josefem Florianem ze Staré Říše. Oba muži si byli velmi blízcí a věnovali se spolupráci až do konce života. Svými překlady poezie i prózy, vlastními básněmi a grafikami Reynek velmi ovlivnil mnoho staroříšských edic, zejména pak edici Dobré dílo.

V roce 1926 si vzal za ženu básnířku Suzanne Renaudovou, autorku knihy Ta vie est la... Po sňatku žil se svou ženou střídavě ve Francii a v rodném Petrkově. Měli spolu dva syny. Jeho básnická duše zůstala při něm, i přestože byl po roce 1948 jeho statek zestátněn a Reynek v něm mohl pracovat již jen jako zemědělský dělník, a to až do roku 1957. Během těchto let se zcela uzavřel, neopouštěl dům, a tehdy se v něm rozvinula jeho grafická tvořivost. Zároveň dozrál i jeho básnický projev. „Život je příliš krásný, aby se zaspal,“ píše Reynek.

 

„Život je příliš krásný, aby se zaspal“

...

Celý článek naleznete ve speciálním tištěném vydání Morální základy české společnosti, které vychází 28. září 2015. Vydání lze objednat on-line na stránkách EpochTimes.cz, od září bude k dostání v pražských sítích PNS.

moralni-zaklady-ceske-spolecnosti2

Posbírali jsme citáty a záznamy z životů významných českých vládců, spisovatelů, umělců a myslitelů. Jejich receptem na dobrý a úspěšný život bylo pěstování ctností, dodržování morálních zásad a společenské etiky.

Ve výtisku české redakce deníku Epoch Times se vracíme zpět ke kořenům českého národa a poodhalujeme základy myšlení nejvýznamnějších postav české historie i hodnoty, které podle nich přinášejí lidem a společnosti štěstí, harmonii, prosperitu a klid v duši. Čtěte více...