Bývalá ředitelka zdravotnických odborů v Pekingu, Paj Chung, měla za pět let údajně utratit ze státních peněz přes 12 milionů Kč na kosmetické a fitness služby. (Weibo.com)
Bývalá ředitelka zdravotnických odborů v Pekingu, Paj Chung, měla za pět let údajně utratit ze státních peněz přes 12 milionů Kč na kosmetické a fitness služby. (Weibo.com)

Většina zpráv o korupci v Číně se týká mužů nebo jejich milenek, občas se objeví i nějaké to obscénní video, ovšem zdá se, že ani ženy ve vedoucích pozicích nedokáží odolat svodům peněz, jak dokazuje několik nedávných případů, kdy úřednice kradly státní peníze, aby je utrácely v salónech krásy.

Pekingský úřad prokurátora oznámil v prosinci 2012 několik případů korupce, do které byly zapleteny ženy pracující na vyšších vedoucích postech ve státních úřadech nebo ministerstvech. Vyšetřování začalo poté, co v březnu přišel na prokuraturu anonymní dopis, ve kterém pisatel obvinil jednu z úřednic ze zpronevěry veřejných financí na kosmetické ošetření. Toto odhalení pak vedlo k objevení všech dalších případů, uvedla státní média.

Například šedesátiletá Paj Chung z pekingského oddělení zdravotnických odborů pravidelně navštěvovala luxusní salóny krásy, přičemž výdaje za takové služby prezentovala jako náklady na konference, školení nebo kancelářské potřeby. Nešlo o žádnou malou částku. Byla obviněna ze zpronevěry 3,99 milionu jüanů (přes 12 milionů Kč), které promarnila v průběhu pěti let. Jako trest dostala patnáct let vězení.

Některé další přijímaly úplatky ve formě dárkových poukazů, jako například Jang Pching, bývalá ředitelka jednoho z oddělení pekingského finančního úřadu. Na úplatcích přijala za sedm let poukazy v hodnotě přes půl milionu jüanů (přes 1,5 milionu Kč).

Korupční skandály podtrhují rozšířený problém korupce v ČLR, která se za poslední desetiletí vymkla kontrole. Lidskoprávní aktivista z Pekingu Čou Li prozradil rádiu Hlas Ameriky, že případy „zkrášlovací korupce" tvoří pouze zanedbatelnou část. Podle něj dostávají muži na důležitých postech naprosto běžně úplatky v podobě členství v golfových klubech nebo služby v luxusních lázních. Zpravidla se však přijímají větší úplatky, jako cenné starožitnosti, šperky a podobně.

Další Číňan, pan Kao Chung-ming z Pekingu, Hlasu Ameriky řekl, že zveřejňování „zkrášlovací korupce" jen ukazuje, jak neúčinná opatření čínské vlády proti korupci jsou. Pokud se komunistická strana nezaměří na větší transparentnost, svobodu médií a ochranu informátorů, moc se toho nezmění, domnívá se Kao.

Reakce na internetu

Jeden z internetových uživatelů situaci okomentoval: „Tohle není ojedinělý případ. Šest měsíců po nástupu do funkce použil náš nový předseda obce výmluvu „státního nákupu půdy" ke zpronevěření 800 tisíc jüanů (téměř 2,5 milionu Kč), za které si pořídil domek. Kdyby se tohle vyšetřovalo, o práci by přišli pravděpodobně všichni funkcionáři z okresu."

Že ani korupce mezi níže postavenými kádry není ničím neobvyklým, svědčí komentář dalšího uživatele: „Kdyby odsoudili k smrti každého funkcionáře, který ukradl alespoň 200 tisíc jüanů (asi 600 tisíc Kč), na vesnici by nám možná nezbyl z vedení nikdo."

small United Kingdom

 

Čtěte také:

V Ťi-nanu si úředníci postavili největší kanceláře v Asii, občané zuří (video)

Petice se 166 000 podpisy vyzývá OSN k prošetření nucených odběrů orgánů v Číně

Komunistická strana sestavila šokující zprávu o zločinech dvou svých funkcionářů