„Nenásilí je tisíckrát lepší než násilí, a nenásilí lidí čistých srdcí je nepřekonatelnou zbraní.“ - Mahátma Gándhí.

 

(Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images)
Mahátma Gándhí. (Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images)

Známá osobnost indických dějin, která výrazně ovlivnila politický život a tradice své země a také část světové politiky zastávala názor, že „zbabělec není schopen projevovat lásku, ta je přednostním právem hrdinů“.

Gándhí v uvedeném citátu hovoří o tom, kdo jsou zbabělci a kdo je jejich protějškem. Pokud se někdo domnívá, že ten, kdo neumí vzít do ruky meč na svou obranu, je zbabělcem, hluboce se mýlí. Podle tohoto měřítka není zdaleka tak jednoduché najít opravdu statečného jedince, zato je snadnější potkat spoustu těch, kteří neváhají tasit meč.

Když se člověk okamžitě začne bránit, jakmile je napaden, třeba jen slovně, má za to, že musí ihned náležitě odpovědět na svou obranu, zvýšit hlas anebo se pustit do pranice.

Ten, kdo vydrží urážky, aniž by se začal bránit, kdo se nesníží k úrovni těch druhých nebo dokonce zůstane s nepohnutým srdcem – kdo je to? Měl by být nazván zbabělcem?

Když někdo bije bezbranné, tluče slabší a troufá si na ně, protože má navrch, když někdo týrá malé dítě nebo bezmocné zvíře, využívá své přesily – měl by být nazván hrdinou?

 

Mahátma Gándhí

Malý Gándhí, dítě, ze kterého vyrostla velká osbnost. (Henry Guttmann/Getty Images)
Mladý Gándhí, chlapec, ze kterého vyrostla velká osbnost. (Henry Guttmann/Getty Images)

Celým jménem Móhandás Karamčand, se narodil 2. října 1869, v Britské Indii. Byl zastřelen 30. ledna 1948 v Novém Dillí.

Narodil se do světa, který byl kolonizován Anglií. Z původně loajálního služebníka Britského impéria se postupně stal vůdcem indického boje za nezávislost.

Pocházel z obchodnické kasty banijá a jeho otec, Karamčand Gándhí, byl pórbandarským dívánem – tehdejším ministerským předsedou. Otec byl praktickým člověkem, který netoužil po slávě ani majetku, matka Putlíbáí byla ženou v domácnosti, což bývalo v této společenské třídě běžné ženské zaměstnání. Měl dva bratry a jednu sestru. Podle indických zvyků se roku 1883 jako třináctiletý oženil s Kasturbáí Makhardží, s níž měl později čtyři syny.

Svoje mládí prožíval velmi bouřlivě, postupně se však zbavil svých nerozvážností a stal se zdrženlivým. Později se v něm začaly formovat ideály reformy. Nejprve jako studovaný právník postupně odložil evropský oblek a navrátil se k původnímu indickému oblečení a žil velmi skromně. Mnohými byl považován za světce.

Prosazováním filosofie aktivního, ale nenásilného odporu satjágraha, založeného na jogínském principu ahimsá (nenásilnost), dovedl nakonec Indii k vyhlášení nezávislosti - 15. srpna 1947.

Ve světě je Gándhí znám pod přízviskem „mahátma“, Velký duch nebo Velká duše. Stal se jedním z největších politických a duchovních vůdců Indie. Pověstná je také Gándhího důslednost, s níž stál svými činy za svými slovy a dokázal žít podle ideálů, které hlásal.

V jeho vlasti mu byl formálně udělen titul „Otec národa“ a 2. říjen, den jeho narozenin, je každoročně vzpomínán jako Gándhí džajanti (Oslava Gándhího). Navíc 15. května 2007 přijala Organizace spojených národů rezoluci, která prohlašuje 2. říjen za „Světový den nenásilí“.

 

Čtěte také:

Citát týdne: Karolína Světlá, česká spisovatelka

Citát týdne: Jan Amos Komenský, učitel národů

Citát týdne - Roald Amundsen

Citát týdne – Albert Einstein