„Společnost prochází krizí hodnot a zčásti jsou za to zodpovědní političtí představitelé, kteří jsou výběrem toho nejhoršího ze společnosti.“

- Karel Janeček, český miliardář a zakladatel firmy RSJ

 

Ve dnech 23. 10 - 23. 11. 2012 proběhla ve třinácti městech ČR konference s názvem Pozitivní evoluce.

Pozitivní evoluce. (pozitivnievoluce.cz)
Pozitivní evoluce. (pozitivnievoluce.cz)

Zakladateli Pozitivní evoluce (PE) jsou Karel Janeček, Tomáš Marada a Ctirad Hemelík. Cílem této celorepublikové konference bylo zahájit diskuzi na téma změny volebního systému, korupce, lidských hodnot a vize dalšího směřování české společnosti.

Podle Karla Janečka „společnost prochází krizí hodnot a zčásti jsou za to zodpovědní političtí představitelé, kteří jsou výběrem toho nejhoršího ze společnosti“.

Karel Janeček je český miliardář, který v roce 1995 založil firmu RSJ, jež je tvůrcem finančního trhu po celém světě. Dále v České republice založil nadační fond vědy a výzkumu a rovněž Nadační fond proti korupci.

Podle Karla Janečka však pouhé založení protikorupčního fondu nestačí. Podle jeho slov „je třeba změny volebního systému, aby došlo k zásadním změnám ve společnosti a k moci se dostávali slušní lidé“.

 

 

Změna volebního systému

Tomáš Marada, Ctirad Hemelík a Karel Janeček na konferenci v pražské Lucerně. (screenshot/ YouTube)
Tomáš Marada, Ctirad Hemelík a Karel Janeček na konferenci v pražské Lucerně. (screenshot/ YouTube)

Zakladatelé projektu PE na svých webových stránkách představují základní myšlenky projektu. Cílem změny volebního zákona je podle nich „znovunastolení faktické a spravedlivé demokracie ve společenském uspořádaní“. Zakladatelé vidí řešení v „nutné zásadní změně stávajícího volebního systému včetně změny ústavy České republiky“.

Podle Pozitivní evoluce je nutné požadovat, aby jednotliví státní zastupitelé měli „vysoké etické hodnoty“. „Stávající volební systém tuto nutnou podmínku nejen nevyžaduje, nýbrž z jeho logiky vyplývá, že ji naopak potlačuje,“ uvádějí zakladatelé PE.

Návrh změny volebního zákona má volební systém obohatit o mínusové volební hlasy. Mínusový hlas dávají voliči například v Estonsku.  „Kdyby voliči měli možnost dávat mínusové hlasy kandidátům do voleb, tak by je to motivovalo jít k volbám a měli by skutečnou moc ovlivnit svými hlasy volby,“ míní Karel Janeček, podle kterého by tato změna ve volebním systému pomohla eliminovat z řad zastupitelů populisty, nečestné lidi a extrémisty.

Otázka: „Koho by motivovalo jít k volbám, kdybyste měli možnost škrtnout svého neoblíbeného politika?“ se na konferencích Pozitivní evoluce setkávala s kladným ohlasem.

 

Jak chtějí prosadit změnu volebního zákona?

Karel Janeček, český miliardář a zakladatel firmy RSJ. (pozitivnievoluce.cz)
Karel Janeček, český miliardář a zakladatel firmy RSJ. (pozitivnievoluce.cz)

Projekt PE uvádí, že k prosazení změny volebního zákona je nutné získat podporu alespoň jednoho až dvou miliónů lidí, kteří budou pomocí petic a demonstrací tlačit na politiky, aby změnu volebního zákona prosadili

„V případě, že politici nebudou chtít změnu volebního zákona prosadit, tak na řadu přijde František Omáčka (příklad) se svojí novou stranou XY, který bude mít ve svém volebním programu změnu volebního zákona, a my ho jako Pozitivní evoluce podpoříme,“ prozrazuje Karel Janeček.

Tomáš Marada, Ctirad Hemelík a Karel Janeček na konferenci v pražské Lucerně sdělili, že chtějí podnítit co největší množství lidí k diskusi o změně volebního zákona. „Chceme nastartovat dvanáct let obnovy, a klíčem je změna systému voleb,“ uvedli na konferenci.

 

Z miliardáře mecenášem

Karel Janeček se mohl se svým kapitálem odstěhovat do zahraničí a užívat si života v luxusu. Místo toho investoval 30 miliónů do založení o. s. Pozitivní evoluce a dalších několik miliónů do Nadačního fondu vědy a výzkumu a Nadačního fondu proti korupci, aby pomohl obnovit morální hodnoty a zasadil se o lepší společnost v České republice.

 

 

Čtěte také:

Rozhovor: Karel Janeček - Jsem přesvědčen, že se již brzy podaří změnit etické hodnoty většiny lidí

Advokátní kancelář Šachta & Partners žaluje Nadační fond proti korupci