Seriál o významných událostech čerpá ze světové historie a se záměrem udržovat obecné povědomí a paměť poukazuje na historická ponaučení a připomíná významné osobnosti.

24. prosince

Od roku 1947 podnikli Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka řadu cest do zahraničí. (Public domain)
Od roku 1947 podnikli Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka řadu cest do zahraničí. (Public domain)

1920 – narodil se Jiří Hanzelka, český cestovatel, spisovatel a publicista († 15. února 2003).

Po studiích na vysoké škole potkal Miroslava Zikmunda, který se stal jeho celoživotním přítelem i kolegou na cestách. Od roku 1947 spolu podnikli řadu cest do zahraničí, a to do vzdálených zemí a kontinentů, jako Afrika nebo Jižní Amerika či Oceánie. Na tyto cesty jim tehdejším československým režimem byla poskytnuta Tatra 87, jejíž značku svými cestami proslavili.

Ze svých putování odvysílali rozhlasem bezpočet reportáží, pořídili řadu zajímavých fotografií a natočili značné množství filmového materiálu, jehož dokumentační hodnota je dnes nevyčíslitelná. Některé cesty trvaly i několik let.

V přelomovém roce 1968 se Jiří Hanzelka jako původní člen KSČ postavil na stranu tzv. reformních komunistů a podporoval Pražské jaro. Stal se tak jednou ze známých symbolických postav tohoto procesu. Následně mu bylo od r. 1969 zakázáno nadále publikovat a byl odstaven z veřejného života. Byl také jedním z těch, kteří roku 1977 podepsali Chartu 77.

Veškeré literární dílo bylo zapsáno ve spolupráci s M. Zikmundem a vztahovalo se pouze k jejich cestám. Patří mezi ně např. Afrika snů a skutečnosti - 1952  nebo Za lovci lebek - 1958 a další velmi zajímavé knihy.

V roce 1995 se oba cestovatelé rozhodli věnovat svůj rozsáhlý archiv a sbírky muzeu ve Zlíně, v následujícím roce byla ve zlínském zámku otevřena expozice, ve které byly vystaveny unikátní fotografie, výstroj a předměty, osobní doklady i ukázky ze sbírky cizokrajných mincí a poštovních známek.

 

25. prosince 

20121226 vyroci

Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, jako moravský markrabě. (Wikimedia Commons)

1261 – se v kostele svatého Víta na Pražském hradě odehrála korunovace Přemysla Otakara II.

Z historie zůstává doloženo, že tehdy byl Přemysl Otakar II. spolu se svou manželkou Kunhutou Haličskou korunován českým králem.

Tento český král, řečený král železný a zlatý, byl pátým králem českým z rodu Přemyslovců. Pokud bychom chtěli znát, jakým člověkem skutečně byl, ve středověkých kronikách se dočteme jen stručně, že „...postavy byl ušlechtilé, nepříliš vysoký, tváře snědé, srdnatý a moudrý i nadobyčej věku svého výmluvný...“

Ačkoliv se jeho ostatky dochovaly ve špatném stavu, antropolog Emanuel Vlček víceméně potvrdil jeho fyzický popis, že Přemysl byl střední postavy, snědý a údajně celkem pohledný muž s dvorským vystupováním a na svou dobu s dobrým vzděláním. Nosil pověst vládce tvrdé pěsti, mocné energie a osobní ctižádosti.

Přemysl se stal mocným středoevropským panovníkem, za jehož vlády dosáhlo české království největšího rozmachu až do doby Karla IV. Přemyslův závratný vzestup následoval strmý pád a smrt na bitevním poli.

 

26. prosince

20121224mao-ce-tung.jpg

Mao Ce-tung. (Wikimedia Commons)

1893 – narodil se Mao Ce-tung, cynický diktátor velké země.

Jako dlouholetý předseda Komunistické strany Číny († 9. září 1976) měl oficiální přezdívku Velký kormidelník. Jeho samolibost, věrolomnost a krutost mu přinesly neotřesitelné postavení, kterého mnoho let využíval.

Vedle Josifa Stalina a Adolfa Hitlera náleží ke třem nejkrutějším diktátorům 20. století, který má na svědomí několik desítek milionů lidských životů. V Číně, kde dosud vládne komunistická strana, je dosud uctivě zobrazován na bankovkách.

 

26. prosince

Indie, 3. ledna 2005, po zásahu ničivé Tsunami. (Photo by Amit Bhargava/Bloomberg via Getty Images)
Indie, 3. ledna 2005, po zásahu ničivé Tsunami. (Photo by Amit Bhargava/Bloomberg via Getty Images)

2004 – Na vánoční svátek Štěpána vyvolalo zemětřesení v Indickém oceánu vlnu tsunami, jež zabila více než 200 000 lidí.

Zemětřesení v Indickém oceánu postihlo hlavně v Indonésii. Hypocentrum otřesu s magnitudou 9,1 - 9,3 se nacházelo v oblasti západního pobřeží severní Sumatry v hloubce 30 km, následná vlna tsunami zasáhla pobřeží Sumatry, Thajska, Nicobarských a Andamanských ostrovů, celé pobřeží Bengálského zálivu, ostrov Šrí Lanku, Maledivy, poté s několikahodinovým zpožděním také východní pobřeží Afriky a Madagaskaru. Tato neobvykle silná vlna tsunami zahubila více než 227 898 obyvatel.

 

28. prosince

20121224galileo-inkvizice

Galileo Galilei  - Malba Cristiana Bantiho z roku1857: Galileo čelí římské inkvizici. (Wikimedia Commons)

1611 – Galileo Galilei, toskánský astronom, filosof a fyzik, se stal prvním, kdo pozoroval planetu Neptun. Tehdy ji ještě považoval za hvězdu.

Galileo Galilei byl těsně spjatý s vědeckými průlomy. Mezi jeho úspěchy náleží vylepšení dalekohledu a rozmanitá astronomická pozorování. Účinně podporoval Mikuláše Koperníka. Je nazýván mimo jiné otcem moderní astronomie nebo otcem moderní fyziky.

Známý je jeho konflikt s římskokatolickou církví, který je brán jako nejvýraznější příklad prvotního konfliktu náboženství se svobodnou myslí a vědou v západní společnosti.

 

 

28. prosince

20121224lumierove

Bratři August a Louis Lumiérové. (Wikimedia Commons)

1895 – Bratři Lumiérové uskutečnili v Indickém salónu v Grand Café první veřejné promítání filmu.

Bratři Lumiérové, Auguste Marie Louis Nicholas a Louis Jean patřili mezi první filmové tvůrce. Přestože jejich snímky byly zpočátku pouze fotografiemi, na nichž byl zaznamenán pohyb, dokázali vynalézt tzv. kinematograf, který fungoval jako víceúčelové zařízení. Kinematograf umožňoval natáčet, kopírovat a promítat filmy.

Bratři Lumiérové považovali kinematografii pouze za technický vynález. Brali ji za hotovou věc, která se již nebude dále vyvíjet. Avšak byl to právě jejich vynález, který se dále rozvíjel až do dnešní doby, kdy po celém světě fungují obří filmové společnosti, které produkují řadu velkofilmů a přinášejí divákům na plátna kin mnoho hodnotných příběhů.