Politika odškodnění tiše zahájena

Wang Li-ťün je bývalý šéf policie v metropoli Čchung-čching v jihozápadní Číně. (Feng Li/Getty Images)
Wang Li-ťün je bývalý šéf policie v metropoli Čchung-čching v jihozápadní Číně. (Feng Li/Getty Images)

Wang Li-ťün, který rozpoutal politickou bouři poté, co zběhl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu začátkem roku 2012, degradoval v době svého tříletého působení nejméně 5 000 policistů.

Wang pracoval jako šéf úřadu veřejné bezpečnosti ve městě Čchung-čching. Pod dohledem Wanga byl nejméně jeden úředník mučen a další popraven.

Podle zprávy Tianjin Evening News bylo díky Wangovi několik tisíc úředníků propuštěno, drženo v domácím vězení nebo dokonce odsouzeno k trestu odnětí svobody.

Podle informací Epoch Times wedl Wang a jeho nadřízený Po Si-laj, tajnou kampaň na odstranění konkrétních členů opoziční, vnitrostranické mocenské frakce, pod záminkou boje proti korupci.

11. prosince 2012 oznámil úřad Veřejné bezpečnosti, že tyto případy jsou nyní předmětem přezkoumání a finální rozhodnutí o spuštění kampaně, jež by vedla k odškodnění dotyčných, bude teprve učiněno.

Webové stránky www.ynxxb.com (informační síť provincie Jün-nan) zmiňují, že policejní orgány v Čchung-čchingu již tajně zahájily vnitřní korekci a rehabilitační procesy. Nový šéf výboru Che Tching uspořádal speciální vyšetřovací akci, v níž přiřadil dvacet policistů do tří jednotlivých skupin. Ty mají za úkol zpracovat petice podané bývalými kolegy, s nimiž bylo nespravedlivě zacházeno v době, kdy byl Wang policejním ředitelem.

Jeden z vysoce postavených úředníků předsednictva prohlásil: „Během těch tří let, kdy byl Wang v čele předsednictva, bylo mnoho policistů propuštěno, odsouzeno k pracovní převýchově, drženo v domácím vězení, nebo dokonce odsouzeno k trestu odnětí svobody.  Konkrétně se jedná o 900 úředníků v prvním roce, více než 2 900 v roce druhém a přes 1 800 ve třetím. Mnohým lidem, kteří se na těchto akcích podíleli, byla z důvodu nedostatečných důkazů jejich pracovní postavení navrácena.“

 

Komisař pro boj proti drogám stíhaný kvůli osobním vazbám

Čou Wen-čao, policejní veterán s třicetiletou praxí, byl komisař pro kontrolu drog, když Wang odstartoval svůj takzvaný „úder proti černotě“ – kampaň, jejímž cílem bylo zakročit proti zločineckým gangům ve městě, stal se také Čou Wen-čao terčem tajné akce.

Na večer 7. srpna 2009 tajemník úřadu komunistické strany zveřejnil fiktivní formace, že byly v obrovském měřítku odkryty případy obchodu s drogami. Čou byl požádán, aby si vzal případ na starosti, ale disciplinární tajemník nechal Čoua umístit do domácího vězení dřívě, než se mohl do případu zapojit.

Další den se od své ženy dozvěděl, že jeho blízký přítel Wen Čchiang, ředitel úřadu veřejné bezpečnosti, byl také zatčen a později usvědčen z úplatkářství. V roce 2010 byl popraven. Všichni v kanceláři věděli, že Čou a Wen měli velmi blízký vztah. Čou a jeho manželka jsou kmotry Wenova syna.

Čou Wen-čao tvrdil, že byl mučen, aby se doznal. Vypovídal, že 15. října byl uvázán v řetězech do speciálního železného křesla, které mělo velmi malou sedací plochu. Obličej měl zakryt zapáchající černou maskou a k tomu na něj dnem a nocí svítilo velmi oslnivé světlo. To vše za účelem ho paralyzovat. Nebylo mu umožněno spát a kdykoli začal usínat, zasáhli ho vyšetřovatelé do hlavy čímkoli, co bylo po ruce. Po 14 dnech výslechu měl nohy tak silně oteklé, že nemohl vstát. Přiznal, že v bocích cítil takovou bolest, že přemýšlel o sebevraždě. Při zmínce o mučení, kterým trpěl, měl slzy v očích. Nicméně, přiznání z něj nedostali. Byl poslán do vězení za údajné „protiprávní držení střelných zbraní a munice“.

Tento rozsudek byl založen na tom, že policie našla v jeho domě zbraň a 101 nábojů. Avšak jako policista měl Čou zbrojní pas od dubna roku 2003, který byl stále platný.  Držení zbraně v jeho domě nebylo tedy trestným činem. Čou se okamžitě po rozsudku odvolal. Další soudce případ přezkoumal a dospěl k závěru, že původní rozsudek je přiměřený a správný a původní verdikt potvrdil.

Anonymní zdroj Epoch Times letos sdělil, že Wen Čchiang byl popraven na příkaz Wangova nadřízeného a bývalého člena politbyra, Po Si-laje. Wangova podpora by představovala postup v jeho kariéře a ustanovení Po Si-laje do Stálého výboru politbyra po nedávném 18. stranickém kongresu.

Po Si-laj byl letos v březnu ze strany vyloučen a nová generace čínských vůdců převzala moc v průběhu listopadové konference. Jako Poův podřízený by Wang bez souhlasu svého šéfa nic neudělal. Wangův pokus zběhnout ukončil všechny jejich plány. Vedl k zatčení Po Si-laje a usvědčení jeho ženy Ku Kchaj-laj z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda.

Věří se, že tyto plány byly součástí snahy zabránit zvolení současného vůdce strany Si Ťin-pchinga. Po Si-laj a Wang Li-ťün jsou údajně také zapleteni do odebírání a prodeje lidských orgánů příznivců meditační disciplíny Falun Gong, kterou v Číně komunistický režim tvrdě potlačuje.

Přeložil: Petr Matějček

 

English

 

 

Čtěte také:

Proces s Wang Li-ťünem přihorší jeho šéfovi Po Si-lajovi (video)

Čína: Policejní ředitel dostal patnáct let, rozsudek nepřiznává všechno

Soudní proces s policejním ředitelem má varovat stoupence Po Si-laje

Jak Wang Li-ťün uprchl na americký konzulát – podrobná analýza