Vpravo - předseda CECC Christopher Smith. (Photo by Alex Wong/Getty Images)
Vpravo - předseda CECC Christopher Smith. (Photo by Alex Wong/Getty Images)

 

Výkonný výbor amerického kongresu pro Čínu (CECC) se v úterý sešel, aby jednal o porušování lidských práv příznivců Falun Gongu v Číně.

Falun Gong je duchovní meditační praxe, kterou čínský režim pronásleduje již od roku 1999. „Ta kampaň je tvrdá, brutální, ošklivá a ničemná,“ předseda CECC Christopher Smith.

Příznivci Falun Gongu jsou pro svou víru nezákonně zatýkáni, posíláni do pracovních táborů a podrobováni mučení. To však zdá se není všechno.

„Příznivci Falun Gongu se v uplynulém desetiletí velice pravděpodobně stali zdrojem orgánů pro transplantační procedury v Číně,“ uvedl Sü Ťien-čchao, profesor na lékařské fakultě v Yale.

Obvinění z násilného odběru orgánů se poprvé vynořilo v roce 2006. Letos v říjnu napsalo 106 amerických kongresmanů dopis ministryni zahraničních věcí Hillary Clintonové. Požadují v něm, aby zveřejnila informace, které ministerstvo o zneužívání orgánů pro transplantace má.

Kongresman Smith byl jedním z těch, kdo dopis podepsal. Říká, že USA musí učinit rozhodující kroky k ukončení ilegálních odběrů orgánů.

„Musíte promluvit zostra, účinně a velmi jasně o tom, co se skutečně děje a pak zavést postihy. Ti, kdo se tohohle dopouštějí, by se měli zodpovídat. Pokud nepůjdou do vězení, rozhodně by se jim alespoň nemělo vydat vízum pro vstup do Spojených států,“ říká Christopher Smith.

„Čína musí ukončit represe příznivců Falun Gongu, zaručit jim svobodu přesvědčení a projevu a shromažďování a propustit všechny politické vězně,“ uvedl místopředseda CECC Sherrod Brow.

Dokument Televize NTD: Zabiti pro orgány - Tajné transplantační obchody čínského státu

Video poskytla Televize NTD

Tři američtí lékaři iniciovali petici v rámci Obamova programu „My lidé“. Petice žádá americkou vládu, aby: (cituji) „odhalila všechny zločiny, zastavila je a zajistila, že pachatelé budou postaveni před soud“.

Pokud petice získá do 1. ledna 2013 přes 25 tisíc podpisů, Obamova vláda bude muset zareagovat.

 

Čtěte také:

Petice adresovaná vládě USA, aby se zasadila proti loupežím orgánů v Číně

Petice žádá Obamu, aby odsoudil násilné odebírání orgánů v Číně (video)

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

USA: Sto šest kongresmanů žádá ministerstvo zahraničí o zveřejnění informací o nelegálních transplantacích v čínských státních nemocnicích