20121221giselle Custom
Státní opera uvede balet Giselle. Foto: Národní divadlo

                                                                                Choreografie: Hana Vláčilová

Dirigent: Tomáš Brauner, Václav Zahradník
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Josef Jelínek
Asistent choreografie: Marie Hybešová, Michal Šebor, Jurij Slypyč
Vystupující: Miho Ogimoto, Zuzana Drápalíková,  Andrea Kramešová, Viktor Kocian, Ulvi Azizov, Rebeca King, Alina Nanu, Monika Hejduková, Richard Hlinka a další


Státní opera Praha uvede příběh půvabné venkovské dívky, která zemře v zoufalství z nešťastné lásky a její duše se po smrti změní ve vílu

 

20121221giselle1 Custom
Státní opera připravuje balet Giselle. Foto: Národní divadlo

Příběh půvabné venkovské dívky, která zemře v zoufalství z nešťastné lásky a její duše se po smrti změní ve vílu, je doprovázen hudbou A. Ch. Adama. Jako jeden z mála romantických titulů přežila Giselle dobu svého vzniku a zařadila se k nadčasovým příběhům. 

Balet Národního divadla uvádí Giselle v tradiční verzi podle Jeana Coralliho, Julese Perrota a Maria Petipy tak, jak ji znají diváci po celém světě. Představení, doprovázená orchestrem Státní opery, budou pokračovat i v únoru, březnu a dubnu příštího roku.

Opravdová premiéra nového baletu Giselle se konala roku 1841 v Paříži. Již tehdy dosáhla Giselle tak obrovského úspěchu, že se během jediného desetiletí objevila na všech velkých baletních jevištích světa.

Příběh napsal velký německý básník Heinrich Heine. Théophile Gautier, velký teoretik romantického divadla, dále s příběhem o dívkách, které ze zrazené lásky zemřely před svatbou a po smrti nemohou nalézt klid pracoval a dále jej rozvíjel.

Hudbu vytvořil A. Ch. Adam - jímavá, líbezná a melodická hudba, naplněná francouzským šarmem, který si získává srdce diváků. Půvabný pohyb tanečníků na jevišti ještě hlouběji umocňuje romantickou atmosféru 19. století.

Premiéra 7. dubna 2011 ve Státní opeře, délka představení 2 hodiny 30 minut * Národní divadlo *
Divadlo, balet: Giselle – romantický příběh podle Heinricha Heineho. (Martin Divíšek/ narodni-divadlo.cz)
Divadlo, balet: Giselle – romantický příběh podle Heinricha Heineho. (Martin Divíšek/ narodni-divadlo.cz)