20121213oscar-v-dauha
Oscar Pistorius při závodě s hřebcem v Dauhá, 12. prosince 2012. (KARIM JAAFAR/AFP/Getty Images)

Beznohý atlet Pistorius dokázal předběhnout arabského hřebce Maseratiho 

Ve středu večer šestinásobný paralympijský vítěz Oscar Pistorius změřil síly s arabským plnokrevníkem Maseratim. Závod se uskutečnil v rámci charitativní akce Run Like The Wind v katarském Dauhá. Člověk dokázal na dvou stech metrech běžet rychleji než kůň.

Každý ze závodících měl speciálně připravenou dráhu. Běžec Pistorius běžel po speciálně položené sprinterské dráze, hřebec běžel po písku v odděleném koridoru.

„Nikdy před tím jsem s koněm neběžel, arabští koně jsou v tomto regionu navíc symbolem, takže si toho hodně vážím,“ uznal Pistorius podle iDnes svého soupeře.

Známý handicapovaný jihoafrický atlet závodí na karbonových protézách. V Dauhá získal opravdu hodně zvláštní vítězství, když v exhibičním závodě dokázal předběhnout arabského plnokrevníka.

Na hřebcovu omluvu uvádějí diváci, že kůň trochu zaspal na startu a že není právě sprinterem, ale jeho předností je spíše vytrvalost.

Oscar Pistorius se narodil v jihoafrickém Sandtonu s vrozenou vadou dolních končetin – scházejícími lýtkovými kostmi. Přestože mu byly nohy amputovány pod koleny již ve věku jednoho roku, už na střední škole se věnoval skupinovým sportům.

20121213pistorius
Oscar Pistorius přijímá čestný doktorát na Strathclyde University v Barony v Glasgow. (Jeff J Mitchell/Getty Images)

Jako tělesně postižený atlet vybojoval šest zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili na paralympijských hrách. Atletika je sportovní odvětví, ve kterém dosáhl největších úspěchů.

Zajímavostí je, že když se chtěl kvalifikovat na své nejsilnější trati na 400 m v rámci Letních olympijských her v Pekingu, mezinárodní atletická federace IAAF mu v tom původně chtěla zabránit.

Jednak se obávala rizika, jaké běžec s protézami může představovat v soubojích na atletické dráze, jednak se obávala toho, že karbonové protézy ve srovnání s lidskýma nohama vlastně přinášejí Pistoriovi výhodu před zdravými sportovci.