Seriál o významných událostech čerpá ze světové historie a se záměrem udržovat obecné povědomí a paměť poukazuje na historická ponaučení a připomíná významné osobnosti.

12. prosince

Prof. PhDr. Bedřich Hrozný. (old.mua.cas.cz)
Prof. PhDr. Bedřich Hrozný. (old.mua.cas.cz)

1952 zemřel prof. PhDr. Bedřich Hrozný, český jazykovědec, orientalista, který nemalou měrou přispěl k rozluštění starověkých písem, zejména rozluštil chetitský jazyk, a jenž položil základy samostatného oboru chetitologie.

Jeho sláva začala tehdy, když jako písař štábu ve Vídni, odvelený za první světové války (1915), předložil rozluštění klínového písma z tabulek, jež byly nalezeny r. 1906 v Malé Asii poblíž Ankary. Zároveň přidal první stručný nástin mluvnice tohoto jazyka. Jak se ukázalo, nebyl tím jazykem žádný jiný, než jazyk chetitský.

Podařilo se mu zúčastnit několika expedic a vykopávek. V roce 1925 objevil při vykopávkách v Malé Asii přes jeden tisíc hliněných tabulek, popsaných klínovým písmem, které byly vlastně obchodním archivem Sumerů.

Roku 1929 založil Orientální archiv, mezitím přednášel na řadě univerzit a jeho přednášky byly velice úspěšné.

V původním Hrozného rodišti Lysé nad Labem bylo již roku 1951 zřízeno Muzeum Bedřicha Hrozného. V jeho prostoru se dnes nachází stálá expozice Život a dílo Bedřicha Hrozného s mnoha vzácnými a zajímavými sbírkovými předměty.

Životopis

Narodil se v Lysé nad Labem v rodině evangelického faráře. Po studiích na dvou gymnáziích, z nichž na druhém sbíral vědomosti od nadšeného orientalisty Justina Václava Práška, pokračoval na vídeňské filozofické fakultě.

Během svého studia zvládl celkem deset orientálních jazyků, jako např. hebrejštinu, asyrštinu, sumerštinu, sanskrt. Roku 1901 získal doktorát a stipendium na tehdy prestižní Berlínské univerzitě. Pozornost věnoval obzvlášť studiu klínového písma, jímž byly zaznamenány mnohé písemné projevy starověkých Sumerů, Asyřanů, Babyloňanů, Peršanů i Chetitů.
 

14. prosince

Michel de Nostredame, zvaný Nostradamus. (robinzon21.com)
Michel de Nostredame, zvaný Nostradamus. (robinzon21.com)

1503 - se narodil Michel de Nostredame, zvaný Nostradamus. Původně byl francouzským lékařem, jeho jméno je však dodnes spojeno s významnými proroctvími, které se dotýkají rovněž naší současnosti.

Tento neobyčejný muž se narodil v židovské rodině, která konvertovala ke křesťanství. Ve svých patnácti letech, během studií v Avignonu, byl již zkušeným astrologem, který vysvětloval nebeské jevy spolužákům.

Když později jeho manželka a dvě děti podlehly morové epidemii, začal studovat morovou problematiku v Marseilles a v Aix-en-Provence a hledal lék proti moru. Podobně jako všichni tehdejší lékaři používal i Nostradamus k určování příčin nemocí astrologii.

Na vrcholu své kariéry se ocitnul roku 1564, kdy byl jmenován dvorním lékařem a rádcem krále Karla IX. O dva roky později však Nostradamus zemřel v Salon-de-Provence jako jeden z nejuznávanějších mužů francouzského království.

Nostradamova proroctví byla poprvé vydána roku 1555. Nostradamovi vysloužila uznání i posměch s odporem. Některé verše z jeho centurií byly rovněž zneužity fašisty a použity k manipulativnímu výkladu. Našli se však mudrci, kteří dokázali jeho slova pravdivě interpretovat, a dostavil se pravdivý výsledek. Jedním z oduševnělých vykladačů jeho Centurií byl např. Jean-Charles de Fontbrune, jenž na podkladě jeho čtyřverší dokázal předpovědět atentát na papeže Jana Pavla II. v roce 1981.

 

14. prosince

Roald Amundsen. (anothermag.com)
Roald Amundsen. (anothermag.com)

1928 – zahynul Roald Amundsen, který během záchranné výpravy zmizel spolu s posádkou hydroplánu v Barentsově moři.

Nnorský polární badatel, jenž jako první člověk dosáhl jižního pólu a též se stal průkopníkem polárního výzkumu vzducholoděmi a letadly.

Citát týdne - Roald Amundsen

 

15. prosince

1944 – zmizelo v moři tělo dalšího významného člověka. Letoun, ve kterém cestoval americký swingový hudebník Glenn Miller, se ztratilo během bojového letu nad Lamanšským průlivem.

Glenn Miller Orchestra potěší fanoušky tradičního swingu. V Praze brzy po Novém roce