Rozhovory s porotci na IV. Mezinárodní baletní soutěži v Praze 2012

Tereza Podařilová, sólistka pražského Národního divadla. (Televize NTD)
Tereza Podařilová, sólistka pražského Národního divadla. (Televize NTD)

Na Nové scéně Národního divadla v Praze se konala IV. Mezinárodní baletní soutěž a XIV. ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR v jednom. Svou účast v celé soutěži potvrdilo již 90 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných evropských tanečních škol.

Na místa odborné poroty zasedli významní představitelé z oblasti baletu, kteří nám laskavě poskytli interwiev. Jednou z nich je česká tanečnice Tereza Podařilová, první sólistka Národního divadla v Praze.

Jako první tanečnice v historii získala tři ceny Thálie, a sice za titulní roli v baletu Carmen, za Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy a za Taťánu v titulu Evžen Oněgin. Za roli Taťány obdržela rovněž cenu Puskin Legacy Award v roce 2000. Je také držitelkou prestižního ocenění Philip Morris Ballet Flower Award a nositelkou čestné plakety Národního divadla.

Zeptali jsme se Terezy Podařilové, jak hodnotí kvalitu soutěžících vzhledem k minulým ročníkům a také z dlouhodobého časového hlediska. Dále jsme zavedli rozhovor na téma rozdílů mezi klasickým a moderním tancem. Nakonec jsme paní Podařilové položili otázku, co by poradila nebo vzkázala mladým tanečníkům, kteří chtějí začít tancovat a tanečníkům, kteří se chtějí dostat do řad profesionálů.

 

 

Světové turné souboru Shen Yun Performing Arts. (shenyunperformingarts.org)

Pražské kongresové centrum navštíví světová špička v oblasti klasického čínského tance - newyorský soubor Shen Yun Performing Arts.

Umělecký soubor Shen Yun Performing Arts oživuje po celém světě odkaz pěti tisíc let čínské kultury již od svého založení v roce 2006.

Profesionální provedení, vysoká kvalita představení, nadšený ohlas publika a pořadatelských organizací umožnily souboru postupně navštívit významná kulturní centra. Soubor získal uznání světové umělecké elity a zařadil se mezi nejhodnotnější světové kulturní bohatství jako naprostý unikát.

Soubor je světovou špičkou v oblasti klasického čínského tance. Svým mistrovským tanečním uměním, unikátním složením živého orchestru, pěvci nevídaného kalibru a obřími multimediálními kulisami oslovuje diváky po celém světě.

Shen Yun Performing Arts - Praha 2013                                                               -REKLAMA-

 

Životopis

Tereza Podařilová je absolventkou Taneční konzervatoře v Praze, kterou dokončila v roce 1990. Hned po dokončení studií získala angažmá v Národním divadle v Praze.

Po jednoznačném úspěchu v roli Kitri v Donu Quijotovi podepsala v roce 1992 sólovou smlouvu a v roce 2003 se stala první sólistkou souboru.

V Národním divadle za dobu svého působení ztvárnila většinu hlavních rolí baletního repertoáru Národního divadla, jakými jsou například Sylvie ve stejnojmenném baletu, Kitri v Donu Quijotovi, Odetty a Odilie v Labutím jezeru, Kateřiny ve Zkrocení zlé ženy, Taťány v Oněginovi a dalších.

Spolupracovala s řadou významných žijících choreografů a nastudovala role v baletech slavných choreografů minulosti. Jako výjimečná se ukázala její dlouhodobá spolupráce s akademickým malířem Janem Kunovským, díky níž vzniklo například sólové představení Sirael, uvedené na komorní scéně Národního divadla v divadle Kolowrat.

V poslední době se věnuje také pedagogice a metodám vyučování tance. „V této fázi, kdy se začínám zabývat pedagogikou, si uvědomuji stále více, jak je pro tanečníka důležitá správná pedagogická péče,“ uvedla Tereza Podařilová v rozhovoru pro Televizi NTD.

 

Články o soutěži:

Video: Rozhovory s účastníky Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Rozhovory s vítězi Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Glavečer předání cen Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012 - fotogalerie

Rozhovor: Radka Příhodová - vítězka Mezinárodní baletní soutěže Praha 2012

Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - fotogalerie, finále senioři

Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - fotogalerie, finále junioři

Mezinárodní baletní soutěž v Praze - fotogalerie, jednotlivci

Mezinárodní baletní soutěž v Praze - fotogalerie, páry

Mezinárodní baletní soutěž v Praze. Devadesát soutěžících, patnáct zemí světa, prestižní porota