Ačkoliv neexistuje jediný případ, kdy by někdo zažádal Čínu o azyl, útěků z Číny se objevuje stále více a více.

Skok přes ostnaté dráty - parodování olympijské disciplíny u příležitosti her v Pekingu v roce 2008 (Amnesty International)
Skok přes ostnaté dráty - parodování olympijské disciplíny u příležitosti her v Pekingu v roce 2008 (Amnesty International)

Stovky zaměstnanců státního aparátu Číny využilo národních oslav svátku mezi 30. zářím a 7. říjnem 2012 k útěku do zahraničí. Informoval o tom server Business Insider (BI).

Z více než tisíce uprchlíků označil Peking 714 z nich jako zaměstnance státní správy. Tyto uprchlíky strana označila za pohřešované, ovšem výraz pohřešovaný podle BI ve slovníku čínské komunistické strany znamená jen to, že se tito úředníci nevrátili po svátcích do práce.

Letošní vlna emigrací byla navíc umocněna tím, že svátek u příležitosti výročí založení komunistické strany předcházel 18. Sjezdu strany, na kterém se měnilo nejvyšší vedení, a tyto změny se dotýkaly i nižších článků nomenklaturních kádrů (nižších úředníků). Uvnitř strany spolu o moc bojují různé mocenské kliky a někteří již dopředu vědí, že je nečekají pro nejbližší období dobré vyhlídky.

Odhaduje se, že přibližně milión představitelů čínského režimu má v zahraničí konta a rodinné příslušníky, a předpokládá se, že se k nim jednou budou chtít připojit. Tedy emigrovat. Proto čínský režim zavádí přísná opatření, aby těmto “útěkům” zabránil.

Opatření zahrnují preventivní tipování osob, zvýšený dohled na letištích a přístavech. Ostrahu únikových bodů posílilo na 8 000 příslušníků zvláštní bezpečnosti a také na 350 nových zařízení na rozeznání falešných pasů. O úspěšnosti těchto opatření však není nic známo. Počet emigrantů, kteří se snaží utéct před komunistickým režimem, každým dnem stoupá.

 

Z Číny utíkají i milionáři

Více než polovina milionářů touží po životě v zahraničí. Mezi ně patří i nejvyšší pohlaváři komunistické strany.

Důvody jsou zřejmé. Bohatí se začínají obávat o zachování životních standartů svých rodin. Celých 85 % jich navíc plánuje poslat své děti do zahraničních škol. Nejčastěji posílají své děti do Kanady, USA nebo Velké Británie.  V Číně panuje všeobecná obava z toho, že intelektuálové nejsou komunistickým režimem pro svůj vlastní názor moc oblíbení.

Vzpomínky na to, kdy Mao ce-tung nechával běžně posílat intelektuály, vědce a vzdělané lidi do pracovních táborů, jsou stále živé.

Plány na emigraci si již přímo splnilo 16 % milionářů, popřípadě už zažádali o zahraniční vízum. Dalších 44 % uvedlo, že se chtějí přestěhovat v blízké budoucnosti. Nejčastěji míří do Kanady, USA a Singapuru.

Tato vlna emigrací může mít podle analytiků špatný vliv na ekonomiku Číny, protože bohatí přesouvají své peníze z čínských bank na zahraniční konta. Navíc tím, že odcházejí mladí Číňané studovat do zahraničí, se Čína dostává do situace, že bude o tyto lidi duchovně ochuzena.

 

Čtěte také:

Čína: Pod maskou bohaté země - chudoba, manipulace s měnou, bankroty a útěky boháčů

Čínská ekonomika se ocitá na křižovatce