20121202-glenn-miller.jpg
Plakát akce.

Ani počátkem roku 2013 nebude chybět koncert tradičního swingu, který potěší všechny příznivce tohoto žánru.

Již popáté v řadě se do Prahy vrátí nejznámější swingový orchestr na světě - Glenn Miller Orchestra a 12. ledna zahraje v Obecním domě, v 17 a ve 20 hodin. Tomu předchází ještě 10. ledna koncert v Olomouci v Moravském divadle.

Svým vystoupením naváže na koncertní program „In the Miller Mood“, který spojuje oblíbené evergreeny, jakými jsou Moonlight Serenade, A String of Pearls, Little Brown Jug a další jim podobné, spolu se skladbami jiných jazzových skladatelů.

Diváky potěší skvělé instrumentální výkony, zpěv sólistů a humor, které jsou s Millerovou tvorbou provázané.

Kdo byl Glenn Miller

Zakladatel tradičního orchestru, Alton Glenn Miller (1. března 1904, Clarinda, Iowa – pravděpodobně 15. prosince 1944), byl americký jazzový hudebník, kapelník a trombonista. Tehdy se hubený, vážně se tvářící muž s kulatými obroučkami na očích, ve svých třiceti pěti letech stal hvězdou, protože do světa hudby vnesl nový zvuk, který nebyl založen na sólistech, ale na dokonalé harmonii celého orchestru. Jeho skladby hrála v té době všechna rádia. Millera často kritizovali kvůli přílišné komerčnosti. Jeho reakcí na kritiku byla slova: "Nechci jazz band."

Během války, roku 1942, začal Miller spolupracovat s americkým letectvem. Založil U. S. Air Force Orchestra.

Život Glenna Millera však vyhasnul ve věku 40 let v okamžiku nikdy nevyjasněné letecké nehody. Jeho letoun zmizel beze stopy během 2. světové války za špatného počasí při letu z Londýna do Paříže, kde měl Miller bavit americké vojáky. Nedávno se objevila jedna z teorií, že byl zasažen bombou, kterou upustil nad kanálem La Manche jeden z bitevníků vracející se z náletů nad Německem.

Millerovo příjmení najdeme na 'Wall of Missing' (Zdi pohřešovaných) na Cambridge American Cemetery and Memorial, americkém hřbitově a památníku poblíž vesnice Madingley v anglickém hrabství Cambridgeshire.

Millerovi pokračovatelé

Po smrti kapelníka založil Tex Beneke, člen Glennova orchestru, na konci druhé světové války nový Glenn Miller Orchestra. K nám do Čech jeho písně přivezli američtí vojáci na konci druhé světové války a dodnes se těší oblibě širokého obecenstva.

Když byl Glenn naživu, rozliční kapelníci, jako např. Bob Chester, jeho styl napodobovali. Do začátku 50. let znovu rozličné skupiny Millerův styl píšťal vedených klarinetem a tlumených trumpet kopírovaly, obzvláště Ralph Flanagan, Jerry Gray, a Ray Anthony.

Přestože doba slávy Glenna Millera trvala pouhých pět let, byl to okamžik dostatečně dlouhý k tomu, aby se zapsal do historie jako vůdčí osobnost nejpopulárnějšího swingového orchestru na světě.

Wil Salden, který se začal zabývat hudbou Glenna Millera v roce 1978, přijal za svou jeho kouzelnou formuli: „Každý kapelník sní o vytvoření nezaměnitelného zvuku, který je okamžitě rozpoznatelný po několika tónech.“

Glenn Miller Orchestra přiveze v novém roce 2013 do Olomouce a do Prahy večery plné skvělého swingu a vytříbené elegance. Hudba amerického skladatele Glenna Millera nepřestává být populární, což dokazuje nejnovější turné nejznámějšího swingového orchestru na světě, který v lednu 2013 zavítá opět do České republiky. Naváže tak na své mnohé vyprodané a nadšeně přijaté koncerty za poslední tři roky u nás.

 

12. ledna, v 17 a ve 20 hodin (Obecní dům, Praha)

10. ledna, v 17 a ve 20 hodin (Moravské divadlo, Olomouc)

Oba koncerty pomohou získat prostředky pro Nadaci Terezy Maxové dětem.