Žijeme v šeru a prachu

Místní obyvatelé protestují proti nadměrnému provozu a znečištění na Nuselském mostě v Praze. (Martin Divisek/isifa/Getty Images)
Místní obyvatelé protestují proti nadměrnému provozu a znečištění na Nuselském mostě v Praze. (Martin Divisek/isifa/Getty Images)

Zprávy o znečištění vzduchu v českých městech se v listopadu objevují poměrně často.

Skutečností zůstává, že v tomto období jsou zejména velká města doprovázena inverzními stavy, které způsobují obyvatelům nemalé potíže, jež jsou spojeny s dýcháním, respiračními chorobami, depresemi a dalšími nepříjemnostmi v každodenním životě. Především astmatici a kardiaci budou citelně zažívat nepříznivé období.

Předpovědi počasí také naznačují, že konec listopadu pro nás znamená žít v šeru, ve zhoršených rozptylových podmínkách a že zvláště koncentrace prachových částic převyšují své emisní limity. Toto období přináší také nedostatek slunečního svitu, slabou dohlednost, a tím i zvýšený sklon k ospalosti a únavě.

Ztráta průhledného a nezávadného ovzduší postihuje jak evropská města, jako Prahu, Ostravu, Brno, Bratislavu, Varšavu, Berlín, Moskvu, Londýn; tak i asijská. Nejhůře jsou smogem postižena města v Číně, mezi něž patří Peking, Šanghaj, Hongkong, Čhung-čching, Lin-fen.

U nás v ČR se můžete o pomoc obrátit například na stránky envilog, kde vám poradí a pomohou s vypracováním poplatků za znečištění ovzduší středních a velkých zdrojů znečištění, hlášením malých zdrojů znečištění a rovněž poskytnou poradenskou a konzultační činnost.

Onemocnění důsledkem smogu se dá jen těžko předejít, avšak můžeme doporučit prevenci, jako konzumace dostatečného množství nápojů, zdržovat se ve vnitřních prostorách a v krajním případě použít roušku na ústa i nos.