20121125 film2
Čchen Kchaj-ke, režisér snímku Chyceni v síti, který byl nominován na Oscara. (Alberto E. Rodriguez/Getty Images)

V úterý 13. listopadu promluvil na Hongkongské univerzitě režisér Čchen Kchaj-ke (mimo jiné režíroval film Sbohem, má konkubíno) o svém posledním filmu Chyceni v síti. Snímek, který je mimo jiné nominován i na Oscara, se zabývá současnou Čínou a jejím kyberprostorem, ve kterém se formují skupiny „občanské bdělosti“, které se zabývají organizovanou kyberšikanou. Někdy bývá tento fenomén označován také jako „hledání lidského masa“.

Film hodnotí celý fenomén kriticky, Čchen nicméně zdůrazňuje, že filmaři musejí být při své práci vůči sobě pravdiví a musejí mít neustále na mysli ideu, kterou chtějí svým dílem sdělit. On sám o svém posledním filmu říká, že je o humánnosti a potřebě ochrany práv jednotlivce.

„Neustále se mluví o tom, jak velký pokrok Čína v posledních třiceti letech udělala. Já osobně si však myslím, že dokud nebudou v této zemi jasně garantována a ochraňována lidská práva, nemůžeme o žádném pokroku hovořit,“ řekl režisér.

Čchen vyrůstal v Číně za období tzv. Velké kulturní revoluce. Své zkušenosti z tohoto období promítl do svého snímku „Žlutá Země“: „Když kulturní revoluce začala, změnil se mi celý život. Můj otec se stal ze dne na den z respektovaného režiséra veřejným nepřítelem. Vše se mi náhle změnilo: ztratil jsem přátele i možnost chodit do školy.“

Film Chyceni v síti se snaží o náhled na rychle rostoucí čínský kyberprostor. I přes silnou cenzuru na něm mohou různí uživatelé z různých pohnutek pátrat a vypátrat skutečné lidi.

Čchenův film bude oficiálním čínským zástupcem v boji o Oscara v sekci cizojazyčných filmů.

 

Video poskytla Televize NTD