20121123 liou
Čínští uživatelé internetu se obávají o prohloubení cenzury. (NTD News)

Čínský internet je jedním z nejvíce kontrolovaných na světě. Čínští uživatelé internetu se nyní obávají, že jejich již tak značně okleštěné svobody se ještě ztenčí. Důvodem je vstup dosavadního šéfa čínské internetové cenzury Liou Jün-šana do nejužšího stranického vedení, konkrétně do stálého výboru politbyra.

Liou vedl čínskou propagandu celou minulou dekádu. V tomto období úřady aktivně potlačovaly svobodu tisku a svobodu šíření informací na internetu. Ten je tak v nejlidnatější zemi světa stále cenzurován.

„Liou je jako dozorce v kriminále. Hlídá každý náznak svobody projevu. Ve stálém výboru politbyra teď bude mít ještě větší prostor k tomu, aby své zkušenosti uplatnil. Je pravděpodobné, že jeho povýšení uživatele internetu poškodí,“ uvedl uživatel internetu z provincie Čching-chaj pan Čou.

65letý Liou začal svou kariéru v oddělení propagandy už v roce 1993. Veřejností byl mimo jiné kritizován za to, že v roce 2011 nařídil kvůli železničnímu neštěstí ve Wen-čou informační embargo médií. Podle novinářů tehdy úřady omezily počty záchranářů. Následná snaha oficiálních míst o cenzuru informací o neštěstí měla především zastavit vlnu kritiky, která se na odpovědné činitele na internetu snesla.

„Režim brání veřejnosti v jejím občanském probuzení. Nepotřebují, aby veřejnost znala pravdu, potřebují hloupou, tvárnou masu, která na povel zavírá oči i ústa,“ napsal jeden z bloggerů.

 

Video poskytla Televize NTD

I navzdory velkému čínskému firewallu jsou však někteří uživatelé optimističtí. „Svoboda projevu se stala součástí současného diskurzu čínské společnosti. Stále více lidí ji považuje za jedno ze svých základních práv. Stále více lidí se také nebojí toto své právo otevřeně využívat a tenhle vývoj už nic nedokáže zvrátit,“ napsal uživatel z provincie Sin-ťiang.

Čínský režim zdůvodňuje tvrdou cenzuru obsahu internetu potřebou boje proti nelegální pornografii. V červenci zveřejnila režimní média informaci, že za zločiny spojené s užíváním internetu bylo policií zatčeno na 10 000 lidí. Úřady také měly smazat na 3 000 000 zpráv, jejichž obsah považovaly za závadný.

 

Čtěte také:

Čínský internet už nemá díky masivní cenzuře skoro žádný nezávislý obsah

Twitter oznámil záměr zavést cenzuru, čínští uživatelé protestují (video)

Zátah na uživatele internetu skončil zatčením více než desítky tisíc lidí