Přehlídka současného baletního umění

Mezinárodní baletní soutěž v Praze. Devadesát soutěžících, patnáct zemí světa, prestižní porota, přehlídka současného baletního umění. (narodni-divadlo.cz)
Mezinárodní baletní soutěž v Praze. Devadesát soutěžících, patnáct zemí světa, prestižní porota, přehlídka současného baletního umění. (narodni-divadlo.cz)

 

IV. Mezinárodní baletní soutěž a XIV. ročník Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR v jednom se uskuteční na Nové scéně Národního divadla.

Dance shop, baletní potřeby, www.dance-shop.cz
Dance shop, baletní potřeby
e-shop a kamenná prodejna s tanečními potřebami s výrazným zaměřením na balet, jazz a moderní tance.

Našimi dodavateli jsou přední výrobci  tanečního oblečení a obuvi z celého světa - Bloch, Intermezzo, So Danca, Gaynor Minden a další.

Zboží dodáváme po celé ČR a SR. Informace o dostupnosti zboží přímo na webu. Skladové zboží zasíláme do 24 hodin od objednávky. (REKLAMA)

Svou účast potvrdilo již 90 soutěžících z řad profesionálních tanečníků a posluchačů odborných tanečních škol z České republiky, Slovenska, Belgie, Ruska, Polska, Ukrajiny, Rumunska, Itálie, Austrálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Srbska, Francie a Japonska. Přihlášených je 65 účastníků v kategorii Junior a 26 v kategorii Senior.

K věhlasu soutěže přispívá i výběr členů poroty, v níž zasednou: tanečník a choreograf Ivan Liška (umělecký ředitel Bavorského státního baletu Mnichov), dále Cyril Atanassoff (emeritní étoile a profesor Pařížské opery), Vasilij Medveděv (choreograf, pedagog a zakladatel Mezinárodního baletního festivalu Dance Open v Sankt Petěrburku), Tereza Podařilová (primabalerína baletu Národního divadla v Praze) a choreograf Mário Radačovský (umělecký šéf Baletu Bratislava).

„Interpretační soutěže mají velký význam pro tanečníky i pro diváky. Tanečníkům dávají možnost konfrontace výsledků práce, v návaznosti pak možnost výměnných učebních pobytů a stáží, účasti na galakoncertech, nabídky do angažmá u nás i v zahraničí a pozvání na světové soutěže,“ vysvětluje ředitel soutěže Zdeněk Prokeš.

Reportáž z celé soutěže naleznete zde - rozhovory, fotogalerie, videa


„Milovníci tance mohou během několika dnů vidět práci velkého množství tanečníků, a získat tak přehled o současném stavu baletního umění.“

Mezinárodní baletní soutěž v Praze. Devadesát soutěžících, patnáct zemí světa, prestižní porota, přehlídka současného baletního umění. (narodni-divadlo.cz)
Mezinárodní baletní soutěž v Praze. (narodni-divadlo.cz)Jaká byla umělecká dráha vítězů předchozích ročníků?


Většina z nich se stala významnými členy českých baletních souborů. Jsou jimi například Marie Šlezingrová, Michaela Černá, Hana Vláčilová, Marie Hybešová, Nora Gallovičová, Soňa Zejdová, Tereza Podařilová, Natálie Turjanicová, Eva Horáková, Andrea Smejkalová, Jiří Horák, Ferdinand Holeva, Viktor Konvalinka, Jan Fousek, Karel Audy.

Jiní naopak šíří slávu česko-slovenského baletu ve světě, např. Lubomír Kafka, Lenka Jarošíková, Antonín Michna, Mário Radačovský, Daria Klimentová, Barbora Kohoutková, Nina Poláková, Veronika Kornová, Roman Lazík, Lukáš Slavický, Tomáš Ottych, a další.

Někteří se po významné taneční kariéře stali choreografickými či šéfovskými osobnostmi, jako Jiří Kyselák, Libor Vaculík, Igor Vejsada nebo Vladimír Nečas.

„Nyní přivítáme na jevišti Nové scény ND další generaci tanečníků, která bude svými výkony v klasických i současných choreografiích usilovat o přízeň poroty i diváků,“ uvedl ředitel soutěže Zdeněk Prokeš.


„Nyní přivítáme na jevišti Nové scény ND další generaci tanečníků, která bude svými výkony v klasických i současných choreografiích usilovat o přízeň poroty i diváků.“

 

Informace pro diváky

Elena Kabanova, Rusko. (narodni-divadlo.cz)
Elena Kabanova, Rusko. (narodni-divadlo.cz)

Kde: V Praze – Nová scéna Národního divadla.

Kdy: Od 29. listopadu do 2. prosince 2012.

Program:

29. 11. 18.00 hod.: I. kolo kategorie A – Senior
30. 11. 17.00 hod.: I. kolo kategorie B – Junior
1. 12. 18.00 hod.: II. kolo obě kategorie
2. 12. 18.00 hod.: Slavnostní vyhlášení výsledků a Večer laureátů

Vstupenky:

V ceně od 50,- do 270,- Kč jsou k dostání v pokladnách Národního divadla. On-line rezervace: www.narodni-divadlo.cz nebo www.novascena.cz. Informace o vstupenkách na tel. 224 931 482

Soutěž pořádá Taneční sdružení ČR ve spolupráci s Českým centrem I.T.I. – UNESCO pod záštitou ministryně kultury Mgr. Aleny Hanákové a Hlavního města Prahy za finančního přispění Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, firmy Grishko, Nadace Český literární fond, Nadace Život umělce a Odborové asociace divadelníků.

Čtete dále:

Divadlo: Shen Yun Performing Arts - Praha 2013

Mezinárodní baletní soutěž Praha 2012 - I. kolo senioři, fotogalerie, jednotlivci

Producent Jim Crill: Tohle je hluboký, nejčistší vrchol zábavy, nad tímhle už není nic, prostě nic

Dokonalé, říká o Shen Yun královna bel canta