20121114 vino
Láhev vína Château Lafite Rothschild, ročník 1959. Čínské úřady objevily minulý týden ohromné množství padělků tohoto vína v opuštěném domě.  (Dan Kitwood/Getty Images)

O tom, že v Číně se falšuje úplně všechno, svědčí i poslední případ, ve kterém úřady zabavily v opuštěném domě v pobřežním městě Wen-čou deset tisíc lahví falešného vína Cháteau Lafite Rothschild. Toto víno je označováno za vůbec nejdražší červené víno na světě. Oznámil to deník Shanghai Daily.

Majitel domu prohlásil, že lahve s vínem objevil, ale popřel, že by to byl on, kdo se na padělání podílel. V případě, že by byl cenný nápoj pravý, jeho hodnota by dosáhla přibližně sto milionů jüanů (asi 320 milionů Kč). Do Říše středu se ročně dováží kolem padesáti tisíc lahví Château Lafite Rothschild.

Čínské úřady podle Shanghai Daily přiznaly, že kolem sedmdesáti procent Rothschildského vína prodávaného na místním trhu jsou padělky. Mezi čínskými zbohatlíky představuje víno symbol postavení. Firma, která víno vyrábí, již vyhrála šest soudních sporů proti čínským společnostem, které jejich značku falšují. Vinné závody ve Francii patří od 19. století bohaté rodině Rothschildů, která si nahromadila majetek podnikáním v bankovnictví. V roce 1985 byla vydražena láhev Château Lafite ročník 1787 za rekordních 156 tisíc dolarů (přes tři miliony Kč).

Padělání výrobků je v Číně velmi rozšířeným nešvarem. Nejenom, že zde neexistují pro padělání morální zábrany, navíc ani vláda potírání padělání nepřikládá velkou prioritu. Letos se dostalo značné pozornosti incidentu, při němž se miliony padělaných elektronických součástek dostaly do amerických vojenských zařízení.

 

Přeložil: Ondřej Horecký

 

small United Kingdom