20121110 cina
Snímek zachycující průmyslovou oblast dne 13. září 2012 v Pekingu, Čína. Index spotřebitelských cen se oproti loňskému roku zvýšil o 1,9 procenta. (Lintao Zhang/Getty Images)

Čínská stagflace, reprezentovaná vysokou inflací, stagnací reálného produktu a růstem cen všech spotřebních statků v ekonomice, může podle čínských odborníků vyvolat sociální nepokoje. Dne 14. října zveřejnila média zprávu o nových údajích z Národního statistického úřadu, podle kterých došlo k růstu indexu spotřebitelských cen (CPI) a poklesu indexu cen výrobců (PPI).

Dr. Frank Sie, který přednáší ekonomiku na univerzitě v Jížní Karolíně, prozradil rádiu Sound of Hope:

„Neustálé omílání indexu cen výrobců (PPI) naznačuje, že produktivita průmyslu a jednotlivých podniků v Číně klesá.“

Zvýšení CPI, dle jeho názoru není překvapující. „Zdá se, že informace ohledně vývoje indexu CPI za posledních 6 měsíců byly Čínskou komunistickou stranou (ČKS) podávány zkreslené. Údaje zveřejněné čínskou vládou jsou velmi odlišné od údajů publikovaných nevládními institucemi. Vláda tak záměrně snižuje hlášený index, aby měla odůvodnění pro tisk většího množství národní měny a prosazení stimulačních plánů,“ uvedl Frank Sie.

Dr. Sie odhaduje, že pokud současné ekonomické podmínky přetrvají, může dojít ke komplikacím. „Po 18. sjezdu strany se míra nezaměstnanosti může zvýšit, neboť víme, že podnikům bylopřed konáním kongresu  nařízeno nikoho nepropustit,“ řekl Sie.

Pokud jde o současné zvyšování cen a stagnaci průmyslového rozvoje, je Sie toho názoru, že od počátku celosvětové hospodářské krize v roce 2008 má čínská stimulační politika, doprovázena tiskem bankovek a rozsáhlými investicemi do stavebního sektoru, za následek inflaci.

„Výsledkem stagnace poptávky ekonomických subjektů v Číně po domácích produktech, poklesu exportu a nákladnými, ale neúčinnými investicemi se čínská ekonomika dostala do fáze poklesu a stagnace. ČKS nemá nyní žádný způsob jak ekonomiku oživit. Ta by teoreticky mohla být povzbuzena tiskem dalších peněz do oběhu, nicméně stimulace inflace zcela jistě může zapříčinit nepokoje mezi lidmi. Reálně se tedy čínská ekonomika dostala do situace, kdy se nemůže pohnout dopředu ani dozadu,“ uvedl Sie.

Někteří odborníci nevidí jako východisko „tisk dalších peněz“. Čcheng Siao-nung, bývalý poradce čínského premiéra Čao Č'-janga, prozradil deníku Epoch Times, že ČKS, aby stimulovala ekonomiku, vytiskla již peníze v celkové nominální hodnotě 200% HDP.

Ekonomický komentátor a generální ředitel společnosti Pan-America Capital Inc. Cchao-an Ťü-š' sdělil Epoch Times, že  podle jeho názoru u čínské ekonomiky dochází k poklesu. Problémem Číny je realitní bublina podobná té, která ovlivnila ekonomiku Japonska v letech 1986 až 1991.

„Některá data odhadují celkovou hodnotu nemovitostí v Pekingu na 28 biliónu amerických dolarů. Dle zprávy amerického Fedu z 11. června roku 2009 se celková hodnota všech amerických nemovitostí v prvním čtvrtletí roku 2009 pohybovala okolo 17,6 biliónů amerických dolarů. Jinými slovy, hodnota veškerých amerických nemovitostí neodpovídá hodnotě nemovitostí v Pekingu.“

Oproti minulému roku vzrostl v září index CPI o 1,9 procent, ceny potravin v ekonomice vzrostly o 2,5 procenta. Životní náklady domácností na živobytí (nájemné, poplatky atd.) pak o 2,3 procenta. Konečně index PPI (cen průmyslových výrobců) klesl o 3,6 procenta dosahujíc tak nejnižší hodnotu za posledních 35 měsíců.

Naopak ve druhém čtvrtletí vzrostlo čínské HDP o 7,6 procenta. Růst nebo pokles HDP ve třetím kvartále nebyl ještě oznámen, a přesto se někteří odborníci včetně poradce Čchen Che-wua, který je zaměstnancem firmy Adfaith Management Consulting, domnívají, že tlak na čínskou ekonomiku je dominantní a že nové ekonomické údaje  zlepšení nepřinesou.

I Kang, náměstek hejtmana Čínské lidové banky, prohlásil na shromáždění Mezinárodního měnového fondu, že centrální banky mnoha zemí podporují politiku kvantitativního uvolňování (Situace, kdy centrální banky začnou nakupovat na volném trhu cenné papíry. Jejich hodnota následně vzroste a zároveň se zvyšuje objem peněz v ekonomice. Lidé se v důsledku toho stávají movitějšími a více utrácejí.) Dále informoval, že Čínská lidová banka se rozhodne, jaké zvolí strategie v rámci své měnové politiky. Čchen Che-wu je přesvědčen, že nedávno uniklé informace naznačují, že jednou ze zvolených strategií Čínské lidové banky může být právě politika kvantitativního uvolňování.

Také článek publikovaný dobře známým finančním časopisem Caijing předpovídá uplatnění různých ekonomických stimulů po 18. sjezdu komunistické strany.

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Čína chystá nové ekonomické stimuly

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně

Čína: Trh s nemovitostmi je na kritickém bodě, bublina brzy praskne, tvrdí analytici

Za nuceným vysídlováním v Číně jsou vládní dluhy, uvádí Amnesty International