20121106 si tin pching1
Současný čínský viceprezident Si Ťin-pching. (NTD News)

Současný čínský viceprezident Si Ťin-pching by se měl 8. listopadu stát novým vůdcem Komunistické strany Číny. Si tak během 18. sjezdu strany nahradí odcházejícího generálního tajemníka Chu Ťin-tchaa.

Čínský režim má – na rozdíl od demokratických zemí – ve zvyku halit své vůdce pod roušku tajemství a skrývat informace o nich před veřejností.

Informace o Siovi jsou stranou tak přísně střeženy, že ani Číňané, kteří se o politiku zajímají, o něm prakticky nic nevědí.

Právník Čaj Ling říká: „Nic o něm nevím, ale doufám, že se novým vůdcem stane. Snad půjdou věci líp než předtím, protože dnes je každá generace lepší, než ta předcházející.“

Finanční poradce Kche Jao-chung se domnívá, že: „Si bude udržovat stejný kurz jako dnešní prezident Chu. Co se týče vystupování, bude víc strohý a upjatý. Něco jsem o něm četl v internetových diskuzích, něco jsem si sám domyslel.“

Devětapadesátiletý Si Ťin-pching se narodil v provincii Ša-an-si. Je synem bývalého vicepremiéra Si Čung-süna, což z něj v hierarchii Komunistické strany Číny dělá „princátko“ – jednoho z privilegovaných potomků úřadujících, zesnulých, či na odpočinek odešlých stranických vůdců.

 

Informace o Si Ťin-pchingovi jsou stranou tak přísně střeženy, že ani Číňané, kteří se o politiku zajímají, o něm prakticky nic nevědí.

 

Si byl svědkem toho, jak byl jeho otec před nástupem Velké kulturní revoluce (1966 - 1976) odstaven od moci. Než Si nastoupil na univerzitu, strávil s rodinou několik let v drsném venkovském prostředí.

V roce 2007 byl Si povýšen na člena Stálého výboru politbyra, čímž vstoupil do kruhu nejvyšší stranické elity. V očekávaném Siově jmenování na post stranického vůdce mnozí vidí kompromis, který mezi sebou uzavřely stranické frakce bojující o vliv. Zatímco pro některé to znamená, že Si se alespoň zpočátku vyhne dramatickým reformám, jiní věří, že strana se zásadním změnám už nemůže vyhnout.

Historik Čang Li-fang říká: „Si určitě nezahájí rozsáhlé reformy, které by vyřešily kupící se problémy, spíš bude krůček po krůčku uplatňovat dílčí změny. Pokud se totiž strana nezmění, bude její moc vážně ohrožena.“

Výměna vedení Komunistické strany Číny, která se odehrává jednou za deset let, byla tentokrát plná nečekaných zvratů. Odstavení zdiskreditovaného ministra obchodu Po Si-laje odkrylo hluboké vnitřní rozbroje mezi stranickými vůdci. Si a s ním i nová generace nejvyšších stranických kádrů budou na domácí scéně čelit výzvám, jako je narůstající sociální nerovnost a oslabující ekonomický růst.

small United Kingdom (video)

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

 

Čtěte také:

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Média a pozorovatelé se začínají zajímat o názory příštího čínského vůdce

Komunistická strana Číny chystá změnu vedení, Peking je bedlivě střežen

Exkluzivně z Číny: Proč se Si Ťin-pching zdráhá převzít nejvyšší post ve státě

Si Ťin-pchinga přivítaly před Bílým domem protesty

Čínský režim zpřísní během svého sjezdu dohled nad telekomunikačními sítěmi

Čínský režim čeká zásadní přiznání, které může vést k jeho pádu – analýza situace