20121106 janacek
Janáčkovo divadlo Brno. (janacek-brno.cz)

Mezinárodní hudební festival Janáček Brno 2012, který vypukne v Brně ve dnech 16. - 25. listopadu 2012 s podtitulem Genius Loci, představí dílo Leoše Janáčka, který je s moravskou metropolí neodmyslitelně spjatý.

Návštěvníci festivalu se budou moci těšit na Janáčkovu tvorbu v podání českých, ale i zahraničních umělců. Na festivalu se představí prestižní evropské operní soubory, jako Opera Zuid Maastricht, Staatstheater Nürnberg,  Slovenské národní divadlo, Národní divadlo moravskoslezské a chybět nebude ani pořadatelské Národní divadlo Brno (NdB). Součástí festivalu budou koncerty, divadelní představení, vernisáže, výstavy nebo dopolední matiné.

 „Je naší ambicí, aby se Brno stalo synonymem pro Janáčka podobně jako Salzburk pro Mozarta nebo Bayreuth pro Wagnera a výběr umělců a souborů, kteří na tomto festivalu vystupují,  tomuto cíli také podřizujeme.“ - Daniel Dvořák, bývalý ředitel Národního divadla Brno.

Jako největší lákadla - Káťa Kabanová a Věc Makropulos

Festival Janáček Brno 2012 slavnostně zahájí 16. listopadu opera Osud, kterou představí  Janáčkova opera Národního divadla Brno. Mezi pomyslné vrcholy festivalu bude podle bývalého ředitele NdB Daniela Dvořáka bezesporu patřit inscenace Věc Makropulos v podání  Staatstheater Nürnberg, kterou bude režírovat Robert Carsen – jeden z nejvýznamnějších divadelníků současnosti. Inscenace  se bude hrát 23. listopadu 2012 v Janáčkově divadle.

Mezi další unikátní počiny patří inscenace opery Káťa Kabanová v režii Harryho Kupfera, kterou představí  nizozemská Opera Zuid z Maastrichtu na závěr festivalu 25. 11. 2012 v 19. hod. v Mahenově divadle. Jako dirigent se představí Stefan Veselka, špičkový evropský dirigent a brněnský rodák.

Známou Janáčkovu operu Její pastorkyňa představí 18. listopadu 2012 pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka operní soubor Slovenského národního divadla.

Milovníci klasické hudby by si rozhodně neměli nechat ujít koprodukční inscenaci opery Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany, kterou připravilo Národní divadlo Brno spolu s Pfalztheater Kaiserslautern. Premiéra v Německu si podle prestižní ročenky magazínu Opernwelt vysloužila označení objev roku.  Zázrak Heliany bude představen 20. listopadu 2012 v Janáčkově divadle v 19.  hodin večer.

Nejen Janáček

Pro ty, kteří by měli pocit, že budou Janáčkem přesyceni, je připravena celá řada nejrůznějších koncertů, inscenací. Na programu festivalu se také významně podílí spolupořadatelé festivalu. Filharmonie Brno spolu s baletem Národního divadla  Brno připraví Zjasněnou noc Arnolda Schönberga v choreografii Ralfa Dörnena, posluchači Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně nastudují exkluzivně pro Janáčkův festival hned dvě díla, a sice Evropskou turistiku Josefa Berga a Krásku a zvíře Miloslava Ištvana. Těšit se můžeme i na tematické výstavy.

„Podtitul letošního ročníku Genius Loci si klade za cíl poukázat na hudební odkaz Leoše Janáčka a vedle Janáčkovy tvorby představit také díla dalších významných skladatelů, jejichž život a dílo bylo spjato s Brnem,“ přibližuje podtitul festivalu Pavel Lojda, tajemník Mezinárodního festivalu Janáček Brno.

Více informací: www.janacek-brno.cz