20121101 aktiviste
Obyvatelé města Ning-po během protestů proti ropné rafinérii a místní chemičce. (NTD News)

Obyvatelé města Ning-po v čínské provincii Če-ťiang zažili vítězství. Koncem října protestovali proti expanzi místní ropné rafinerie a chemičky.

V neděli pozdě večer místní úředníci uvedli, že projekt odkládají. V sobotu protesty skončily zatčením sta lidí, přičemž policie po protestujících stříkala slzný plyn a snažila se je rozehnat. Události mohou také znamenat snahu o udržení stability před 18. sjezdem strany, který má začít 8. listopadu.

Obyvatelé města Ning-po se obávají, že úředníci před nimi mohou skrývat informace o ekologickém dopadu případné další expanze největší čínské ropné rafinerie a přidružené chemičky, kterou řídí společnost Sinopec.

Ústředním bodem sporu se stala produkce toxické chemikálie para-xylenu, která, pokud je vdechována ve větším množství, může poškodit centrální nervový systém, játra a ledviny. Dlouhodobé vystavení účinkům para-xylenu může vést až k úmrtí.

Chemický závod již nyní produkuje 500 tisíc tun para-xylenu za rok.

Místní činitelé uvedli, že expanze je v souladu s požadavky ekologického posudku a zvýší výkonnost ropné rafinerie o 15 milionů tun ročně.

Čtěte také:

Chaj-nan: Policie brutálně rozehnala demonstraci proti uhelné elektrárně