20121030 cina2
Demonstrace v Chaj-nanu. (NTD.tv)

Po celé Číně je to už vcelku známý obrázek. Rozhořčení demonstranti konfrontují státní moc. Policie je většinou, za pomoci slzného plynu, rozežene. Tentokrát došlo ke střetu protestujících obyvatel a policie na jihočínském ostrově Chaj-nan. Lidé zde demonstrovali proti znečištění.

Vesničané z obce Jing-ke-chaj požadovali uzavření místní uhelné elektrárny. Proti elektrárně protestovali už dříve, podařilo se jim však jen dočasně zastavit její výstavbu. Do nedělního večera se před budovou místní vlády shromáždilo na tisíc lidí. Úřady na celou situaci reagovaly povoláním pořádkové a vojenské policie. Celá situace vyústila ve střet.

„Když přišli do vesnice, zavřeli každého, koho uviděli. Neznám podrobnosti o počtu zraněných, ale bylo jich hodně. Všechny zatčené policie ještě následně tvrdě zbila, někteří z nich i plivali krev,“ uvedl pan Wu z Jing-ke-chaje.

Další z obyvatel vesnice řekl v pondělí NTD, že místní úřady se nyní snaží zakrýt jakékoli stopy po střetu a pokračují v monitorování vesničanů.

Video poskytla Televize NTD


„Policie měla štíty a obušky. Použili proti nám také slzný plyn. Minulou noc tady všechny patrony po slzném plynu sbírali, takže teď už je tu nenajdete. Bránili nám také v pořizování fotografií z místa střetu. Spoustě lidí teď sledují jejich mobilní telefony,“ říká pan Žen z Jing-ke-chaj.

Podle místních byly zadrženy desítky lidí a od pondělí ve vesnici platí přísný bezpečnostní režim.

Místní úřady původně v dubnu stavbu elektrárny kvůli protestům přerušily. Po celé Číně se v poslední době stávají protesty místních obyvatel stále častější. U veřejnosti se totiž postupně zvyšuje povědomí o environmentálních a právních dopadech politiky ekonomického růstu „za každou cenu“.

 

Čtěte také:

Aktivisté z města Ning-po zastavili expanzi ropné rafinerie

Čínský režim padne kvůli znečištěnému životnímu prostředí – říká bývalý zpravodaj

Protesty proti záborům půdy v Číně vedly k tvrdému střetu s policií

Čína: Dvacet tisíc obyvatel města Š'-fang se při protestech střetlo s policií

Tisíce dělníků v provincii Kuang-tung se střetly s ozbrojenými jednotkami

Čínu vyčerpávají neustálé represe obyvatelstva a potlačování protestů

Do řeky Jang-c'-ťiang ročně proudí 33 miliard tun odpadních vod (video)