20121009 cenzura cina
Graf znázorňující relativní svobodu na internetu, čím výše v žebříčku, tím menší svoboda. Kategorie „free - svobodný", „partly free - částečně svobodné" a „not free – svoboda naní zadarmo :)". (Freedom House)

Ze zprávy americké nevládní neziskové organizace Freedom House vyplývá, že čínský režim zpřísňuje kontrolu internetu. V porovnání se zbytkem světa jsou práva uživatelů internetu v Číně omezována v mnohonásobně větší míře, nyní má být kontrola ještě těsnější.

Čínské úřady posílily již tak propracovaný a mnohovrstevný systém pro cenzurování, monitorování a manipulaci aktivit na internetu, zatímco jsou unášeny nebo vězněny desítky aktivistů, právníků a bloggerů, říká zpráva vydaná organizací Freedom House. Dokument dále uvádí, že v Číně se během roku 2010 a 2011 „skóre“ omezování internetové svobody zvýšilo o dva body. Čína dnes stojí na žebříčku cenzury hned vedle Kuby a Íránu jako nejvíce omezující země světa.

Během roku 2011 zatkly čínské úřady na několik týdnů desítky bloggerů a aktivistů – někteří z nich dostali tresty odnětí svobody.

Organizace Freedom House také uvádí, že čínští občané jsou stále vynalézavější v obcházení cenzury režimu. Stránky s „mikro-blogy“, konkrétně např. Sina Weibo, (obdoba Twitteru) umožňují Číňanům upozorňovat na vznikající skandály a realizovat on-line kampaně na různá témata.

Jedním z pozoruhodných příkladů, kdy se pomocí internetových stránek Weibo podařilo obejít cenzuru a informovat veřejnost, byl případ ženy, kterou místní komunistické úřady donutily jít na potrat.

V důsledku popularity mikro-blogových stránek reagovaly čínské orgány zpřísněnou kontrolou služeb internetu. Jedná se konkrétně o intenzivnější cenzuru a požadavek uvádět při registraci na těchto stránkách skutečné osobní údaje.

Toto naznačuje, že Číňané na své cestě za „svobodným internetem“ stále čelí velkému množství překážek, jako například centralizovanému dohledu nad „mezinárodními internetovými branami“ a sporadickým odstávkám přístupu k internetu v místech protestů.

Cenzoři v několika oblastech Tibetu a sousední provincii S'-čchuan údajně „odřízli“ přístup k internetu, aby se zabránilo šíření vlně informací o sebeupalování tamních mnichů a dalších v reakci na tvrdé represe čínského režimu.      

Podobně po protestech proti čínské nadvládě cenzoři od června roku 2009 do května 2010 zablokovali přístup k internetu v částech regionu Sin-ťiang.

Freedom House také kritizoval čínský režim kvůli kybernetickým útokům na zámořské webové stránky, které upozorňují na „způsoby“ vlády komunistické strany. Terčem útoků se staly i webové stránky Falun Gongu.

Čínská vláda popřela jakoukoli účast na těchto útocích. Tvrzení čínského režimu však vzalo za své, když v roce 2011 odvysílala čínská státní televize archivní záběry, které předváděly ukázku softwaru navrženého čínskou armádou za účelem internetových útoků na webové stránky Falun Gongu ve Spojených státech.   

Čínu považuje Freedom House za „vzor“ pro další represivní režimy na celém světě.

Vlády, jako Bělorusko, Uzbekistán a Írán, používají přístupy Číny jako modely pro svá vlastní internetová omezení. V seznamu zemí v žebříčku organizace Freedom House, které omezují internetovou svobodu svých občanů, se Uzbekistán a Írán umístily v první pětce.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Zátah na uživatele internetu skončil zatčením více než desítky tisíc lidí

Moderní čínské hry (ilustrace)

Obousměrné výpadky internetu – zkouší Čína 'kill switch' pro odstavení sítě?

Webové stránky televize NTD v USA byly napadeny hackery z Číny (video)

Velkou Epochu zasáhl počítačový útok, podezřelá je ČKS