SMS půjčky, někdy také nazývané "Finské půjčky", je typ úvěru, kterému se u nás v poslední době začíná dařit.

20120930 sms
SMS půjčkám se u nás v poslední době začíná dařit. (Flickr.com/lirneasia)

Jmenujme alespoň dvě největší společnosti, které se těmito půjčkami v ČR zabývají.  Je to společnost Ferratum a Via SMS. Samozřejmě je na našem trhu s těmito půjčkami více společností, ale tyto jsou největší.

Největší obliba SMS půjček je ve skandinávských zemích, jako jsou Švédsko, Finsko, ale také Estonsko. V Estonsku využil SMS půjčky každý desátý Estonec.

Jakým způsobem tyto společnosti na našem území poskytují půjčky, kolik činí úrok a jestli se vyplatí si takovým způsobem zažádat o půjčku, to si řekneme v následujícím příspěvku.

Firmy, které nabízejí SMS půjčky, moc dobře vědí, na jakou klientelu se zaměřit. Jedná se především o lidi, kteří mají nízké příjmy, žijí od výplaty k výplatě, někdy mají i dluhy a žádná banka jim nepůjčí. Jednoduše řečeno bonita (schopnost splácet) klientů, kteří žádají o SMS půjčky, je velmi nízká.

Společnosti ani nezjišťují, jestli má klient nějaký příjem, dluhy nebo je-li zapsán v registru dlužníků. Toto je hlavní problém těchto půjček. Lidé, kteří mají finanční problémy, se mohou dostat do ještě horší situace, než ve které před půjčkou byli.

 

Co získávají poskytovatelé SMS půjčky?

Jakým způsobem firmy na půjčkách vydělávají? Pro začátek uveďme, že jsou na trhu s SMS půjčkami některé společnosti, které si účtují za SMS zprávu až 99 Kč, a pokud se pokusíte zažádat o půjčku telefonicky, tak během několika minut můžete na hovorném provolat i několik stovek korun. Jenom podotknu, že se nejedná o závratné půjčky (500 – 10 000kč).

Například společnost Ferratum píše na svých webových stránkách, že cena jedné SMS za žádost o půjčku činí 3 Kč. To není pro začátek nijak závratná částka. Pokud si u této společnosti půjčíte 1 000 Kč, do patnácti dnů musíte splatit 1 200 Kč. Úrok za patnáct dní tedy činí 20% a RPSN je 487%!

Pokud nesplatíte půjčku včas, každý sedmý, čtrnáctý a dvacátý pátý den ode dne vypršení doby splatnosti půjčky si tato společnost účtuje poplatek 250 Kč za každé zaslání SMS upomínky. Poté se tyto dluhy předají exekutorským firmám, které si k této částce naúčtují velké provize.

Problémem nejsou tyto půjčky jako takové, ale to, že o ně žádají především lidé s nízkou bonitou, a tyto společnosti jim rády vyhoví. V praxi to tedy znamená, že se mnoho žadatelů dostává do problému se splacením těchto úvěrů, a tyto společnosti tím pádem inkasují ještě větší peníze díky upomínkám.

Z půjčené částky 1 000 Kč by tedy klient po třetí zaslané upomínkové SMS musel uhradit 2 000 Kč, což je úrok za třicet dnů 100%, a RPSN činí 1 200%. Je znám i případ estonského mladíka, který si vzal pár SMS půjček a přišel o celý rodinný dům.

Jakou mám pro vás radu na závěr? Radši si u těchto společnosti nikdy nepůjčujte. Zvlášť při tak nízkých půjčkách a vysokých úrocích. Zkuste oprášit pár starých kontaktů a zeptat se třeba nějakého kamaráda, známého, nebo někoho z rodiny, jestli by vám nepůjčil. Nemusíte platit úroky a při zpoždění splatnosti vám nikdo nebude dávat pokuty a posílat na vás exekutory.

Nejlépe je ale nespěchat a v klidu si na to, co potřebujete, našetřit. Pokud si budete pravidelně dávat peníze stranou, nakonec si na to, co potřebujete, našetříte a nemusíte platit žádný úrok.

 

Čtěte také:

Půjčky I: Sledujte pozorně výši úroků, které banky uvádějí

Půjčky II: Nebankovní společnosti