20120929 komedie

Pražské Divadlo Komedie zahajuje sezónu

Slavnostně zahájí letošní divadelní sezónu inscenací Údolí včel od Vladimíra Körnera 10. října 2012 v 19,30 hodin večer. Příběh ze středověku, který osobitě na stříbrném plátně zpracoval režisér František Vláčil, ožije na divadelních prknech již za několik dní.

Dále se diváci mohou těšit na další premiérové inscenace, které budou kromě již zmiňovaného Údolí včel ještě čtyři. Celkově Divadlo Komedie slibuje premiérami našlapaný měsíc říjen. Zde nabízíme malou ochutnávku.

 

Údolí včel

Sugestivní příběh dvou mužů, kteří vstoupí do rytířského mnišského řádu. Příběh jednoho přátelství, jednoho vztahu, který je mocnější než láska, silnější než život. Dramatizace historického románu Vladimíra Körnera se soustředí na otázku hledání štěstí a na faktickou nemožnost jakéhokoli životního štěstí dosáhnout, vstoupí-li do hry extrémní oddanost jedinému postoji.

 

Rozkvetly sekery

V pátek 12. října 2012 bude uvedeno představení Rozkvetly sekery od Viliama Klimáčka.

Na počátku byla Láska. A ta je tam někde pořád. A vlastně to celé - celá tahle rodina a všechen ten hnus - drží pohromadě láskou. Kde se v nás, milujících bytostech a lidech prahnoucích po lásce, bere tolik nenávisti? Co se stane s manželstvím, s rodinou, se sousedy, s městem, s celou společností, když se z běžného života vytratí láska? A peníze? Kde a proč se v člověku rodí zlost a závist? Jak jsme schopni ublížit lidem, které neznáme a o kterých víme jen to, že je nenávidíme? Jakto, že nás lidé nenávidí, když nás neznají? Co jsme schopni udělat, když se nikdo nedívá...?

 

Oidipús Rex

Neděle 14. října 2012 bude patřit inscenaci Oidipús Rex z pera slavného antického autora Sofokla. Tato vize klasického textu není vyprávěním minulosti, je svědectvím kontinuity evropské civilizace. Příběh se odehrává v současnosti a Oidipús je moderní státník v dokonale padnoucím obleku. Rodinná tragédie o dávno naplněné věštbě a o zlu, které napáchala snaha se jí vyhnout, začíná na baletním představení, které navštívil i sám vládce. Příjemná společenská událost nabírá zcela jiný směr, když primabalerína umírá na mor přímo při představení. Nezbývá než svolat tiskovou konferenci a promluvit k lidu. Najít viníka je nezbytné.

 

Kebab

O několik dní později v pondělí 15. října 2012 Divadlo Komedie uvede inscenaci Kebab od Gianina Carbunariua. Hra pojednává o neúprosné realitě rumunských imigrantů v Irsku a o tom, co všechno jsou lidé schopni udělat a čeho jsou ochotni se vzdát v naději na lepší život.

 

Murlin Murlo

Jako poslední premiéru Divadlo Komedie představí ve čtvrtek 18. října 2012 inscenaci Murlin Murlo od ruského autora Nikolaje Koljady. Příběh dívky Olgy, která žije ve městě Šipilovsku uprostřed Ruska, ze kterého není úniku. Má přezdívku zvláštní, jako je ona sama - Murlin Murlo. Vede rozmluvy s Bohem, je bláznivá, prostoduchá i jasnozřivá zároveň. Jednou přijede do města mladík Alexej plný elánu změnit svět. Změnit lidi. A Murlin Murlo stejně jako její sestra Ina se k němu upnou jako k vykupiteli. To se ovšem vůbec nezamlouvá násilnickému Michailovi, Olžinu odvrženému milenci, a situace se komplikuje. Nesmrtelný mýtus slavné holywoodské hvězdy Marylin Monroe zde znovu povstává z popela. Tentokrát v zapadlém koutě Ruska v podobě její šipilovské sestry Murlin Murlo. Koljadova hra je tragikomedií vysokých kvalit. Pohrává si s tématy apokalypsy, která jsou sice v módě vždycky, ale teď přece jen jaksi opět o něco více...