Už jste někdy přemýšleli nad tím, jestli si vzít si půjčku nebo ne?

20120919-pujcky
Potřebujete půjčku? Nebankovní společnosti jsou jednou z možností, jak se k penězům rychle dostat. Pozor ale na úroky. (calculatepaydayloans.com)

Chcete si vzít úvěr, ale banka vám nepůjčí, protože nemáte dostatečný příjem nebo protože už někde máte dluh? V tom případě vás napadne půjčit si u nějaké nebankovní společnosti. Rozhodně to ale nemusí znamenat vyřešení vašeho problému.

V tomto díle si povíme něco o nebankovních společnostech typu Home Credit, Cetelem a Provident.

Jak tedy probíhá u nebankovních společností poskytování půjček? Jaké jsou úroky a jaká jsou jednání ze strany těchto společností? Zde si uvedeme na jednotlivých příkladech, kolik by nás stála půjčka, kdybychom se rozhodli pro jednu z těchto společností.

 

Provident

Vezměme si nejdříve Provident. Při půjčce 50 000 Kč a rozložení počtu splátek na 60 týdnů zaplatíte na splátkách týdně této společnosti 1 530 Kč a celkem za půjčku zaplatíte 91 800 Kč.

Společnost Provident na svých stránkách uvádí, že roční procentní sazba nákladů (RPSN) u této půjčky činí 63,91%. Tato půjčka je čerpána na dobu delší než jeden rok, takže celková výše úroku za těchto podmínek činí 83,6 %. 

Dále je třeba k této půjčce připočíst náklady 25 916 Kč za to, že vám obchodní zástupce (OZ) donese půjčku přímo domů a každý týden k vám bude chodit pro splátku. Provident sice píše, že to není povinná součást půjčky, nicméně když zavoláte na zákaznickou linku Providentu, tak vám pracovnice automaticky nabídne, že by se za vámi stavil OZ a z „pohodlí domova“ vám sjednal půjčku. Tento poplatek je pak napsán ve smluvních podmínkách jako většina poplatku.

Také je třeba přičíst poplatek za zpracování půjčky 9 500 Kč a poplatek 6 384 Kč za zpracování úroku. Celkově se tedy tato půjčka může vyšplhat až na 133 600 Kč, a to pouze za předpokladu, že splácíte včas a dodržujete smluvní podmínky. V opačném případě se může tato půjčka ještě více prodražit.

Celkové ohlasy lidí na internetových diskuzích ukazují, že z velké části lidé psali, že tato společnost je ochotná jednat se svými klienty o snížení týdenní splátky a dá se rozumně domluvit.

Home Credit

Dále se podíváme na společnost Home Credit. Při půjčce 50 000 Kč a rozložení splatnosti na 84 měsíců budete splácet 999 Kč měsíčně a celkem za půjčku zaplatíte 83 916 Kč. Celková výše úroku při době splatnosti 84 měsíců činí 67,832 %.

Co se týče poplatků za zprostředkování půjčky, vyřízení půjčky u vás doma a další poplatky, tak o tom jsem se na jejich webových stránkách nic konkrétního nedočetl. Jistě se tyto informace dají vyčíst konkrétně ve smluvních podmínkách.

Co se týče ohlasů v diskusních fórech na internetu, je společnost méně ochotná jednat s klienty o snížení splátky u úvěru.

Cetelem

Poslední výše zmiňovaná nebankovní společnost, která nabízí půjčky, je Cetelem. Tato společnost píše na svých webových stránkách, že při půjčce 50 000 a rozložení splatnosti na 24 měsíců budete splácet 2 517 Kč měsíčně a celkem tedy za půjčku zaplatíte 60 408 Kč.

Všechno perfektně sedí a dokonce i úrok RPSN 20,58%. Řekl bych, že se tato společnost za takovýchto podmínek vyrovná i bankám.

Na internetových diskuzích jsem však nalezl vesměs záporné ohlasy. Z dikuse lze odvodit, že nízký úrok společnost kompenzuje přísnými podmínkami pro čerpání úvěru, které vždy někdo poruší, a pak následují velké penále. Proto si určitě smlouvu a podmínky pozorně prostudujte a dodržujte.

Podle příspěvků na fóru s klienty firma vůbec nekomunikuje a v žádném případě není ochotna se domluvit na novém splátkovém kalendáři.

 

Závěrem

Za všechny tyto společnosti, které jsem zde u uvedl, namátkově vybírám názor klienta, který měl negativní zkušenost s nebankovní společností. Pan Jogurt píše: „Velmi dobře si přečtěte smlouvu, jinak se nestačíte divit!“

Názor tohoto klienta vystihuje přímo situaci půjček kolem nebankovních společností. Podmínky čerpání úvěru mohou být stanoveny velmi přísně, že je většina klientů, kteří si smlouvu dostatečně nepročetli nebo jí neporozuměli, poruší. Samozřejmě poté na vás společnost podle smlouvy uvalí sance a vaše půjčka se může značně prodražit.

V nejhorším případě, pokud nebudete moci nebo chtít splácet půjčku nebo naúčtované sankce, může vstoupit do hry exekutor, který si v extrémních případech může naúčtovat mnohonásobně více, než dlužíte společnosti. Soustava finančních problémů se poté může ještě více zkomplikovat.

Proto dobře uvažujte především nad tím, jestli není lepší si peníze našetřit, než si za úrok půjčovat na dluh.

Nyní vstupují na trh s půjčkami společnosti, které nabízejí vyřízení půjček přes SMS. Co je hlavím problémem těchto půjček, to si řekneme v příštím díle.

 

Čtěte také:

Půjčky I: Sledujte pozorně výši úroků, které banky uvádějí

Zadlužení českých domácností rok od roku roste